- Autor: Mat
- Wyświetleń: 9744
- Dodano: 2013-09-25 / 15:46
- Komentarzy: 282
Połączenie Polski i Niemiec? Co na to Mniejszość Niemiecka?
Pomysł Lecha Wałęsy, aby Polska i Niemcy stworzyły wspólne państwo zbiera ogromny plon komentarzy. Głos w sprawie postanowiła zabrać także Mniejszość Niemiecka. Zarówno Ryszard Galla, poseł MN jak i Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim z zadowoleniem przyjęli słowa byłego prezydenta RP, ale nie są zwolennikami przesuwania granic obu państw.
Lech Wałęsa w rozmowie z rosyjską agencją prasową ITAR-TASS stwierdził, że "czas stworzyć nowy porządek świata". W praktyce miałoby to oznaczać zmiany w granicach Polski. - Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa – oznajmił Wałęsa. Te słowa wywołały w kraju falę komentarzy, w większości mocno negatywnych.
- Chyba trzeba te słowa traktować nieco z przymrużeniem oka, bo to temat zarezerwowany dla rządów obu państw, a nie byłego prezydenta – ocenia Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że takie rozważania są słuszne. Polska i Niemcy posiadają wspólną historię, geograficznie i kulturowo jesteśmy do siebie mocno zbliżeni. We wzajemnych relacjach w ostatnich latach też doszło do znacznego zbliżenia, choćby poprzez integrację w Unii Europejskiej – podkreśla Galla.
W podobnym tonie wypowiada się Norbert Rasch, przewodniczący TSKN. - Z całym szacunkiem do prezydenta Wałęsy, ale takie słowa to strzał kulą w płot. Nie ma w Europie tendencji do łączenia granic. Co innego idea Europy Regionów, która jest przyszłością. Dialog, współpraca szczególnie na polu gospodarczym, to zadania na których powinny skupić się oba kraje. Polska ma silnego sąsiada gospodarczego i powinna to lepiej wykorzystywać – tłumaczy Rasch. - Granice mamy ustalone i ich przesuwanie czy usuwanie to mrzonki. Pomysł upadłby już na samym starcie. Wystarczy zadać pytanie, czy przyłączamy Polskę do Niemiec czy Niemcy do Polski?
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JotPe: Napisał postów [5170], status [VIP]
heil hitler nie będę mówił :> ani sieg heil