• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 5756
    • Dodano: 2013-09-25 / 07:13
    • Komentarzy: 26

    Teren wokół Wieży Piastowskiej ma przejść gruntowną rewitalizację

    Teren wokół Wieży Piastowskiej ma przejść gruntowną rewitalizację

    Nowy Amfiteatr, nowy Staw Zamkowy i nowe nabrzeża Młynówki mocno kontrastują z zaniedbanym otoczeniem Wieży Piastowskiej.(Fot: Dżacheć)

    Opolski ratusz ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenu wokół Wieży Piastowskiej. Nie chodzi jednak o najbliższy wieży zielony skwer. Teren objęty opracowaniem ratusz określił na północną część wyspy Pasieka, leżącą na cyplu w rozwidleniu rzeki Odry i Kanału Młynówka. Jeśli wybrana propozycja doczeka się realizacji, to spora część Śródmieścia zyska nowoczesny i co ważne, spójny wygląd.

    Zobacz takze Chwila nieuwagi czy zasłabnięcie? Auto zakończyło jazdę na ogrodzeniu

    Rewitalizacja nabrzeży Kanały Młynówka, przebudowa Amfiteatru, remont Stawu Zamkowego to inwestycje, które mocno odmieniły centrum Opola. Spacery w rejonie tych miejsc wciąż mogą się jednak skończyć nieprzyjemną niespodzianką, bo kilka kroków od bulwarów czy multimedialnej fontanny nie brakuje miejsc zaniedbanych, zapuszczonych i mówiąc wprost – szpecących Opole. - Dobiega końca remont Wieży Piastowskiej. Duży fragment tej części miasta został już gruntownie odnowiony. Najwyższy czas odmienić cały ten teren i sprawić, aby Pasieka jeszcze bardziej zyskała na atrakcyjności – zapowiada Alina Pawlicka-Mamczura, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

    Zobacz takze Śmiertelny wypadek na A4 pod Opolem. Utrudnienia AKTUALIZACJA

    Pierwszym krokiem do realizacji tych planów jest konkurs na koncepcję zmian we wspomnianym rejonie Wieży Piastowskiej. Nowe układy alejek, oświetlenie, mała architektura, nasadzenia – póki co ratusz nie narzuca żadnych rozwiązań. - Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły. Poprowadzenie konkursu powierzyliśmy opolskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich. Liczymy na propozycje z całego kraju – podkreśla Pawlicka-Mamczura. Wśród kryteriów konkursu znalazły się między innymi spójność i oryginalność koncepcji projektowej, rozwiązania ruchu pieszego, kołowego, rowerowego oraz realność i ekonomika rozwiązań.

    Termin składania wniosków o dopuszczenie w konkursie mija 30 września, a ostateczny termin składania prac konkursowych 3 grudnia. 10 dni później nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, których pula wynosi 30 tysięcy złotych (I nagroda – 15 000 zł, II nagroda – 10 000 zł, III nagroda – 5 000 zł).
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2013-09-26 10:37:27 [178.252.22.*] id:1118394  
    chrząszcz: Napisał postów [5757], status [VIP] Reputacja
    może zachowała się oryginalna dokumentacja z czasu jak budowano budynek obecnego Urzędu Wojewódzkiego ... zajęcie dla tłumacza ... i zrobione

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 10:26:32 [31.174.68.*] id:1117944  
    Rex: Napisał postów [4676], status [VIP] Reputacja
    Jakieś 15 lat temu. kilku uczniów Technikum Budowlanego w Opolu na swoja pracę dyplomową (Technika Budowlanego) wykonało genialna moim zdaniem wizualizacje stałej wystawy poświęconej wykopaliskom Ostrówka. Konkretnie chodzi o gród Ostrówek zabetonowany przez Niemców, hitlerowskim budynkiem (dzisiejszym urzędem wojewódzkim) oraz w późniejszym czasie amfiteatrem. Absolwenci Technikum Budowlanego w swojej pracy proponowali odsłonięci części wykopalisk znajdującej się pod nasypem amfiteatru przesłonięciem go przezroczystym pleksi bądź też szkłem hartowanym i udostępnieniu widoku tego starego Piastowskiego Polskiego grodu wszystkim. Niestety w Opolu nie ma odważnych ludzi aby mówić o tym mieście że jest Rdzennie Polskim Piastowskim Miastem Miastem którego prawa miejskie są dłuższe niż prawa miejskie Warszawy że Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce. Szkoda że ten pomysł młodych ludzi z Opola nie doczekał się realizacji bo to jest prawdziwa historia tego miasta. Gdyby mówić o burzenia jakiś budynków to w pierwszej kolejności jest urząd wojewódzki to szkaradne ponure hitlerowski gmaszysko

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2013-09-25 12:35:20 [83.10.222.*] id:1117955  
    swinia: Napisał postów [328], status [pismak] Reputacja
    Nie ma to jak błysnąć niewiedzą - te rzekomo hitlerowskie gmaszysko zostało zbudowane zanim Hitler został kanclerzem, na dodatek stanowi zabytek będąc świetnym przykładem architektury modernizmu. Jeżeli czegoś w Opolu mamy się pozbyć to zapewne tylko głupoty jego mieszkańców :-)
    [2]
    2013-09-25 12:38:47 [78.52.125.*] id:1117956  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    swinia - Oni są twardsi od stonek, odporni na wiedzę i ciężcy do zabicia.
    2013-09-25 22:09:21 [84.44.213.*] id:1118184  
    paulus6: Napisał postów [6307], status [VIP] Reputacja
    należało by jeszcze dodac że w srodku tego budynku znajduje sie winda typu „paternoster” z 1932,cud ówczesnej techniki wyprodukowana przez niemiecką firmę Carl Flohr AG z Berlina.
    2013-09-26 08:14:54 [83.10.61.*] id:1118368  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Miłośnicy Germanii i znawcy historii się zlecieli, którzy nie wiedzą że te ziemie dłużej należały do Czech niż do ich wujaszka :)) (Co nie znaczy że nie są polskie z różnymi właśnie przejściami).
    2013-09-25 16:53:43 [46.204.251.*] id:1118008  
    sib: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
    A co z propozycją odnowienia wszystkich placy w Opolu?...Mały Rynek,pl.św.Sebastiana tamte okolice to wołają o pomstę do nieba!W centrum syf a oni się o nadbrzeże martwią!

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 13:16:55 [195.116.231.*] id:1117963  
    Fromage: Napisał postów [777], status [stały bywalec] Reputacja
    się chodziło za czasów liecalnych na wały :))

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2013-09-25 13:27:33 [77.223.234.*] id:1117964  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    na wino:P
    2013-09-25 13:30:39 [195.116.231.*] id:1117965  
    Fromage: Napisał postów [777], status [stały bywalec] Reputacja
    na różnorodne trunki :)
    2013-09-25 13:15:04 [77.223.226.*] id:1117961  
    Szubrawca: Napisał postów [425], status [maniak] Reputacja
    Urząd wyburzyć i już będzie pięknie!

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 12:59:55 [82.145.208.*] id:1117959  
    linkin: Napisała postów [1178], status [starszy pismak] Reputacja
    Moze kiedys skacza remontowac opole za 500lat.

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 10:17:31 [194.29.182.*] id:1117941  
    Krzycho: Napisał postów [5509], status [VIP] Reputacja
    znowu będzie malowanie trawy na zielono za nasze pieniadze :)

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 10:15:48 [89.72.244.*] id:1117937  
    harry: Napisał postów [2392], status [Szycha] Reputacja
    Oby nadeszło jak najwięcej prac, żeby było z czego wybierać. Trzeba przynajmniej jedno miejsce odnowić od początku do końca.

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 08:47:16 [83.27.115.*] id:1117904  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Po co zmieniać rozmieszczenie alejek, wystarczy je odnowić i zrobić coś w końcu z tym zabazgranym murem.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [5]
    2013-09-25 10:05:46 [81.219.6.*] id:1117929  
    vinga.op: Napisała postów [9456], status [VIP] Reputacja
    Jeśli chodzi o murek, to proponuję wziąć udział w następnym konkursie Dulux'a :)
    2013-09-25 10:06:38 [77.223.234.*] id:1117930  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    dobrze że nie durexa...hehe;)
    2013-09-25 10:11:35 [178.216.104.*] id:1117932  
    spun: Napisał postów [4801], status [VIP] Reputacja
    Demot, buahahahahaha !!! Vinga już pewnie od uch do ucha się śmieje i świntuszy w myślach :P
    2013-09-25 10:12:35 [81.219.6.*] id:1117934  
    vinga.op: Napisała postów [9456], status [VIP] Reputacja
    Czemu nie, mogłoby być ciekawiej niż ostatnio :D
    2013-09-25 10:14:30 [81.219.6.*] id:1117935  
    vinga.op: Napisała postów [9456], status [VIP] Reputacja
    Spun, zaczynam się Ciebie bać, jak Ty mnie dobrze znasz :P Chciałam o tym napisać, ale się powstrzymałam :P
    2013-09-25 09:31:44 [178.182.66.*] id:1117920  
    neon: Napisał postów [3010], status [Szycha] Reputacja
    A gdzie będą parkować swoje samochody nieroby z UM i UW?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-09-25 09:50:25 [46.171.135.*] id:1117924  
    S : Napisał postów [1280], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Zapewne zostaną zaprojektowane piękne, zamknięte parkingi.
    2013-09-25 08:20:36 [89.79.80.*] id:1117892  
    Uoldd: Napisał postów [913], status [stały bywalec] Reputacja
    Robić! Tylko ze smakiem proszę, ja tu spędzę emeryturę.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-09-25 09:32:04 [46.171.135.*] id:1117921  
    S : Napisał postów [1280], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Miłego wypoczynku na emeryturze.
    2013-09-25 09:20:57 [77.223.234.*] id:1117917  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    Przecież tam jest pięknie...mury zdobią pracę młodych artystów amatorów;)

    Nick:
    Treść:
    2013-09-25 08:27:31 [89.76.164.*] id:1117896  
    jureczek111: Napisał postów [487], status [starszy pismak] Reputacja
    nareszcie coś konkretnego

    Nick:
    Treść: