Ryszard Wilczyński złożył wniosek do Premiera RP w sprawie rozwiązania zarządu powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego.(Fot: Dżacheć)
- Porażka samorządności – tak obecną sytuację w zarządzie powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego określa Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski. - Zawiadamiam o tym z głębokim żalem, ale nie mogło być innej decyzji. Złożyłem dzisiaj wniosek o rozwiązanie zarządu i wyznaczenie zarządu komisarycznego. Wniosek zaopiniuje Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji, a następnie trafi on do premiera, który podejmie ostateczną decyzję – wyjaśnia Wilczyński.
W uzasadnieniu wniosku wojewoda wymienia m.in. powtarzające się naruszanie prawa w działaniach zarządu powiatu w tym powołanie niezgodnego z prawem konkursu na dyrektora SPZOZ w Kędzierzynie – Koźlu, powołanie w tej samej sprawie komisji konkursowej (zdaniem wojewody omijającej prawo), a także zaniechanie przedkładania projektów uchwał przy okazji współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz w sprawie odwołania wicestarosty.
- Wniosek zawiera też prośbę o powołanie zarządu komisarycznego. Na osobę, która miałaby stanąć na jego czele rekomenduję Adama Maciąga, byłego starostę namysłowskiego, który obecnie pełni funkcję sekretarza samorządu województwa. Jego misją będzie doprowadzenie pracy zarządu do normalności. W tej chwili mamy bowiem do czynienia z zarządem niewładnym – podkreśla Ryszard Wilczyński. - Nie ma ustawowych terminów na rozpatrzenie wniosku. Najprostszym rozwiązaniem ze strony obecnego starosty byłaby sytuacja w której zrezygnuje sam i da możliwość działania radzie – dodaje wojewoda.
Ryszard Wilczyński zapowiedział też, że niewykluczone są dalsze kroki w sprawie nieprawidłowości w działaniach zarządu powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego, w tym także zawiadomienie do prokuratury. - Wszystko musi się odbyć w odpowiedniej kolejności – podsumowuje wojewoda opolski. Z informacji, które otrzymał gabinet wojewody wynika, że Artur Widłak - starosta kędzierzyńsko - kozielski jeszcze we wtorek podejmie próbę uzupełnienia zarządu powiatu.
nika: Napisała postów [22964], status [VIP]
Poznański Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego postanowił odznaczyć medalem Przemysła II Antoniego Macierewicza za długotrwałe zasługi dla narodu i państwa polskiego, pierwszym laureatem nagrody jest Jarosław Kaczyński ...:D:D:D wiecie kto będzie trzeci ? ;)