Czyste ręce to podstawa, szczególnie w placówkach leczniczo - opiekuńczych - przekonuje Urszula Posmyk z WSSE w Opolu.
Na specjalnej konferencji opolski sanepid przypominał o podstawowych zasadach higieny przedstawicielom DPS - ów oraz hospicjów.(Fot: Dżacheć)
- Wydawałoby się, że czyste ręce to temat już taki bardzo popularny i wszyscy wiedzą, że są podstawą do dobrego działania w zakresie ochrony zdrowia. Niestety z badań wynika, że tak nie jest, a higiena - nawet ta najbardziej podstawowa nie jest traktowana w sposób podstawowy – mówi Urszula Posmyk, kierownik oddziału epidemiologii WSSE w Opolu. - Dlatego chcemy przypomnieć te podstawowe zasady i wytyczne jeszcze raz. Zwracamy się do pracowników różnych placówek opiekuńczo – leczniczych, bo są one najczęściej pomijane w tych głównych nurtach konferencji i szkoleń – dodaje.
Na konferencję do Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu WSSE zaprosiła ponad 170 przedstawicieli domów pomocy społecznej, hospicjów, a także innego rodzaju zakładów opiekuńczo – leczniczych. W zajęciach udział wzięli też przedstawiciele powiatowych stacji WSEE, a także przedstawiciele lokalnych samorządów. - Okazuje się, że zapotrzebowanie na wiedzę w zakresie higieny jest nawet większe, bo 200-osobowa sala zapełniła się do ostatniego miejsca i trzeba było dostawiać jeszcze krzesła – podkreśla Posmyk.
W trakcie trzygodzinnej konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wykładów poświęconych m.in. florze fizjologicznej i związanej z nią zakażeniami, higienie ciała w profilaktyce zakażeń szpitalnych, higienie rąk według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), a także myciu i dezynfekcji powierzchni nieożywionych. - Na higienie nie warto oszczędzać. Oczywiście pracownicy tych wszystkich placówek zasady higieny znają, ale wychodzimy z założenia, że warto o nich przypominać bo im częściej będą przypominane tym częściej będą stosowane w codziennym życiu – ocenia. - O tym, że idealnie nie jest najlepiej świadczą mandaty, które nakładamy na placówki mające problemy z zachowaniem higieny – zaznacza Urszula Posmyk.
Obecnie opolski sanepid prowadzi kilkanaście postępowań administracyjnych związanych z wykryciem nieprawidłowości w zakresie higieny w placówkach opiekuńczo – leczniczych na terenie całego województwa. Najwyższy mandat jakim WSSE może ukarać placówki za takie uchybienia to 500 złotych.
RAII: Napisał postów [27576], status [VIP]
jedzenie na tzw mieście to zawsze ruletka;)