• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 3973
    • Dodano: 2013-03-25 / 06:50
    • Komentarzy: 74

    Ostatni rok fatalny finansowo dla miejskich obiektów sportowych w Opolu

    Ostatni rok fatalny finansowo dla miejskich obiektów sportowych w Opolu

    Hala Okrąglak jest jednym z nielicznych obiektów miejskich zarządzanych przez MOSiR, który w 2012 roku odnotował lepszy wynik finansowy niż w roku poprzednim.(Fot: archiwum)

    Jeśli porównać wyniki finansowe obiektów zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w 2011 i 2012 roku to są one zdecydowanie niekorzystne. Z trudem znaleźć można bowiem takie obiekty, które poprawiły swoje wyniki bądź utrzymały te z roku poprzedniego. Zdecydowana większość notuje spadek przychodów. MOSiR taką sytuację tłumaczy złą pogodą, remontami i koniecznością obniżek cen biletów.

    Główne przychody Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu to pieniądze pochodzące z najmu powierzchni oraz opłat za świadczone usługi na terenie domu wycieczkowego Toropol, sztucznego lodowiska, krytej pływalni Akwarium, hali Okrąglak, stadionu miejskiego, terenów rekreacyjnych w Bierkowicach, basenu letniego Błękitna Fala, stadionu lekkoatletycznego, kortów tenisowych przy ul. Oleskiej i Katowickiej oraz najmłodszego stażem Centrum Sportu przy ul. Wandy Rutkiewicz, oddanego do użytku pod koniec 2010 roku.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    Liczby obrazujące wyniki finansowe tych obiektów są jednoznaczne. Z tytułu wynajmu w 2011 roku MOSiR zarobił 685 tysięcy złotych a w 2012 roku 669 tys. zł. Nie lepiej sytuacja prezentuje się w przychodach z tytułu świadczonych usług – 2 miliony 329 tysięcy złotych w 2011 roku i 2 mln. 270 tys. zł. w roku 2012. Na mapie miejskich obiektów trudno o takie, które utrzymały swój wynik finansowy. Dom wycieczkowy Toropol na wynajmie powierzchni zarobił o prawie 100 tysięcy złotych mniej (251 tys. zł w 2011 i 152 tys. zł w 2012). Pod względem świadczonych usług 2012 roku do udanych nie zaliczą też pływalnie w Opolu. Akwarium w 2012 roku zarobiło 1 milion 16 tysięcy złotych, a rok wcześniej 1 mln. 27 tys. zł, a bilans Błękitnej Fali to 179 tys. zł w 2012 roku i 201 tys. zł w roku 2011.

    Spadki przychodów ze świadczonych usług odnotowały też Centrum Sportu (tysiąc złotych mniej) oraz sztuczne lodowisko (5 tysięcy złotych mniej). Na tym tle odznaczają się jedynie: hala Okrąglak, która w 2011 roku z tytułu wynajmu zarobiła 106 tys. zł, a w 2012 172 tys. zł oraz stadion lekkoatletyczny, który ze świadczonych usług zgarnął w 2011 roku 103 tys. zł, a rok później 120 tys. zł. - W przypadku Błękitnej Fali plan dochodów na 2012 roku został zbudowany przy założeniu powtórzenia sukcesu frekwencyjnego z 2010 roku, kiedy to basen letni odwiedziło ponad 40 tysięcy klientów. W związku z wprowadzeniem w 2012 roku do cennika ulgowych biletów rodzinnych ilość sprzedanych biletów normalnych zmniejszyła się co spowodowało obniżenie przychodów o około 18 tysięcy złotych. Wpływ na zły wynik finansowy obiektu miała też niekorzystna pogoda – wyjaśnia Radosław Mielec, rzecznik prasowy MOSiR w Opolu.

    Zobacz takze Rozpoznajesz tego mężczyznę? Policja prowadzi poszukiwania

    Jak MOSiR tłumaczy niepokojące wyniki finansowe wydawać by się mogło najbardziej obleganego obiektu miejskiego w Opolu jakim jest kryta pływalnia Akwarium? - Na przestrzeni ostatnich 3 lat daje się zauważyć tendencję zmniejszania się ilości osób korzystających z tego obiektu. Największy regres dotyczy grupy klientów indywidualnie korzystających z pływalni. Oceniamy, że przyczynami takiej sytuacji są uruchomienie w pobliżu Opola szeregu nowych obiektów wodnych oraz pogarszający się stan techniczny budynku i urządzeń, co powoduje przerwy w ich wykorzystaniu – informuje Mielec. - Z kolei przyczyną tak dobrego wyniku stadionu lekkoatletycznego są zwiększone obroty klubu Fitness Olimp. Wpływ na to miała likwidacja dwóch klubów fitness w Opolu i automatycznie przejęcie części ich klientów – podkreśla Mielec.

    Mocny pozytyw w finansach MOSiR-u za 2012 rok to walka z dłużnikami. W ubiegłym roku udało się ściągnąć należne opłaty na łączną sumę ponad 76 tysięcy złotych. Znaczny udział miał w tym wyrok II instancji w procesie, który Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wytoczył byłemu kontrahentowi hali Okrąglak. Dla porównania w 2011 roku MOSiR-owi udało się wyegzekwować zaledwie 10 tysięcy złotych należnych, zaległych opłat.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2013-03-25 18:35:30 [83.4.245.*] id:1020998  
    gralik79: Napisał postów [193], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    A wiecie o tym, że w MOSiR pracuje 130 osób i niech średnia wypłata brutto jest na poziomie 3000zł ( wydaje mi się, ze więcej ale nie chcę podwyższać ) To daje nam 390 000 zł miesięcznie i mamy rocznie wydatki dla NIEROBÓW 4 680 000 zł z naszych podatków .

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2013-03-25 18:38:29 [83.4.245.*] id:1020999  
    gralik79: Napisał postów [193], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    a oni piszą o zarobkach z tytułu wynajmu 670000zł, A jak chciałem wynająć boisko na PÓŁNOCNYM na dwie godziny , to mi powiedzieli że murawa może być eksploatowana max. 7 godzin w tygodniu
    2013-03-25 08:53:14 [77.254.10.*] id:1020786  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    OT: jest jakiś elektryk?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [62]
    2013-03-25 09:02:00 [77.254.10.*] id:1020788  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    albo kobitki z siłą (400V) w kuchni.... Piece macie podłączone przez taką big wtyczkę i gniazdo czy kabel bezpośrednio do jakiejś puszki?
    2013-03-25 09:04:20 [93.181.160.*] id:1020789  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    tylko wielka puszka bo to potrafi 5kw weź.
    2013-03-25 09:06:07 [77.254.10.*] id:1020790  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    płyta indukcyjna ma chyba 7.2kW. Czemu puszka? Gniazdo siłowe i ładniej by wyglądało (chociaż schowane) i łatwiej będzie odłaczyć w razie W...
    2013-03-25 09:07:10 [93.181.160.*] id:1020791  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    puszka w sensie duże gniazdo :P
    2013-03-25 09:09:22 [77.254.10.*] id:1020793  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    tam kabel 5 żyłowy ma iść?
    2013-03-25 09:10:33 [93.181.160.*] id:1020794  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    a tego to nie wiem ja mam tylko cztery żyłowy kabel puszczony
    2013-03-25 09:11:10 [77.223.234.*] id:1020795  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    Ty lepiej zapytaj elektryka bo rolik strzela pewnie;)
    2013-03-25 09:11:46 [93.181.160.*] id:1020796  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    przecie wiem jakie kable kładłem pod podłogą
    2013-03-25 09:11:57 [77.223.234.*] id:1020797  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    elektroda pl tam znajdziesz odpowiedz:D
    2013-03-25 09:13:12 [77.254.10.*] id:1020798  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    teraz chyba się robi 3 fazy, N, i PE (zabezpieczenie).... mój elektryk w .uja wali, nie wiem gdzie się zaszył ;)
    2013-03-25 09:13:58 [77.254.10.*] id:1020799  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    z elektrody to wiem ;) ale nie ma jak to z kimś live skonsultować....
    2013-03-25 09:14:33 [93.181.160.*] id:1020800  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    tylko kup jakiś dobry kabel nie żaden 4x1,5mm2
    2013-03-25 09:15:54 [77.254.10.*] id:1020801  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    gdzie czytałem jeden mówi 5x2.5^2, drugi 5x6^2 i tu jeste zielony w tych przekrojach ;)
    2013-03-25 09:18:06 [93.181.160.*] id:1020802  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    kupisz grubszy nic się nie stanie kupisz za cienki to go ci przetopi 5x4mm2 powinien wystarczyć
    2013-03-25 09:18:39 [83.30.219.*] id:1020803  
    nika: Napisała postów [22946], status [VIP] Reputacja
    u mnie jest gruby kabel do puszki ;)
    2013-03-25 09:19:45 [93.181.160.*] id:1020804  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    ja polecam z takiego kabla zrobić sobie kable rozruchowe będzie lepszy od najdroższego chińskich badziewi z sklepu
    2013-03-25 09:24:13 [77.254.10.*] id:1020805  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    no właśnie nika ma najprościej (też tak jeden radził komuś) ale myślę, że z wtyczką było by lepiej.... W sklepie bym się zapytał ale tam taki starszy cwaniak siedzi i z amatorami gadać nie chce ;)
    2013-03-25 09:25:28 [93.181.160.*] id:1020806  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    to idź do innego sklepu tybu OBI wszystkich w uja robi :D
    2013-03-25 09:27:33 [77.254.10.*] id:1020807  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    w NOMI mi doradzał jeden jaki transformator dobrać do halogenów.... ale jak zacząc liczyć i mieszać W z V to sam se dobrałem większy, a elektryk później powiedział, że na styk kupiłem, mogłem wziąść trochę zapasu ;)
    2013-03-25 09:29:18 [93.181.160.*] id:1020808  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    co robisz instalację w chacie na 12V ja tylko w kuchni mam trzy żarówki na 12, łazienka wszystko 230V
    2013-03-25 09:30:20 [77.254.10.*] id:1020809  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    w łazience halogenmy na 12V są...
    2013-03-25 09:31:41 [93.181.160.*] id:1020810  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    mi odradzili w łazience na 12V
    2013-03-25 09:32:03 [77.254.10.*] id:1020811  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    chociaż mogłem nie pokazywać, że to lubie i se zrobie bo teraz myślą, że 400V też dam rade..... ale ja wiem czym to grozi :):)
    2013-03-25 09:33:30 [93.181.160.*] id:1020812  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    erdę dobrze podłączysz reszta już obojętnie bo nie masz tam silnika który by miał się w daną stronę kręcić
    2013-03-25 09:35:39 [77.254.10.*] id:1020813  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    nie będę sam grzebał bo nie rozumiem do końca jak ta siła działa.... a raz mi 230V pokazało co potrafi więc ostrożny wolę być ;)
    2013-03-25 09:36:51 [93.181.160.*] id:1020814  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    siła działa tak samo jak 230V z tym że fazę przestawisz i silnik kreci się w drugą stronę
    2013-03-25 09:37:54 [93.181.160.*] id:1020815  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    to przecie nie filozofia uziemienie wkręcasz a reszta to obojętnie gdzie wkręcisz
    2013-03-25 09:38:42 [92.227.21.*] id:1020816  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Jam technik Elektryk :)
    2013-03-25 09:38:52 [77.254.10.*] id:1020817  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    nie wiem co to znaczy przestawić fazę.... ale wiem, że między każą fazą a N (chyba) jest 230V, czyli można by rozszyć siłę na 3 x 230V... tak to kumam
    2013-03-25 09:40:08 [93.181.160.*] id:1020818  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    no można rozszerzyć na 230V przecie każda faza ma 230V
    2013-03-25 09:42:00 [77.254.10.*] id:1020819  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    taa.... a co z tym PE (piątym drutem)....
    2013-03-25 09:42:27 [93.181.160.*] id:1020820  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    fazę przestawiasz przekręcasz kabel 1 w 2 a 2 w 1 pamiętając żeby nie przestawić uziemienia bo może kopnąć :D
    2013-03-25 09:43:18 [93.181.160.*] id:1020821  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    to jest chyba podwójne zabezpieczenie ten piąty drut ale pewny nie jestem
    2013-03-25 09:44:40 [77.254.10.*] id:1020822  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    kopnąć albo ubić na amen.... ;) Mr.War, jaki gruby kabel byś sobie do kuchni wstawił?
    2013-03-25 09:45:38 [77.254.10.*] id:1020823  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    z tą siła jeszcze dochodzi sprawa 16A czy 32A.... zapomniałem dodać
    2013-03-25 09:46:55 [93.181.160.*] id:1020824  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    ja mam 11Kw silnik pod 32A i nic się nie dzieje
    2013-03-25 09:47:15 [93.181.160.*] id:1020825  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    16A to trochu mało
    2013-03-25 09:49:02 [93.181.160.*] id:1020826  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    byłem sprawdzić ja mam piec i hydrofor pod jeden 16A więc chyba wystarczy
    2013-03-25 09:49:03 [77.254.10.*] id:1020827  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    no właśnie nie wiem bo po co te 16A robią.... może w sam raz pod kuchnię. A taką płytę można nawet pod 230V podłaczyć, ale jak mam kabel kłaść to lepiej z zapasem
    2013-03-25 09:58:05 [77.254.10.*] id:1020829  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    Rolik, Ty tam sam nie dłubaj bo będzie na mnie jak Cię pieprznie.... o ile już nie pierdzielnęło... ;)
    2013-03-25 10:19:59 [92.227.21.*] id:1020831  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Są 3 fazy jeden przewód N i 0 ... cała bajka w 5 żyłach... można zrobić z 230V - 400V między fazowego ale do tego potrzeba zakupić specjalne urządzenie z wtyczką do gniazda 230V. - czy się opłaca to kupować- NIE - bo w ścianie masz 1.5 mm2 przewody i jeśli przerobisz to na 400V dzięki tej powiedzmy przetwornicy to pobór mocy wzrośnie na tych przewodach i się spalą. Dlatego najlepiej pociągnąć 5 żyłowy kabel i po prostu w ten sposób połączyć to z kuchenką.
    2013-03-25 10:22:15 [77.254.10.*] id:1020833  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    no to właśnie chcę zrobić - pociągnąć 5-żyłowy kabel. Tylko jaki przekrój? I czy zamontować gniazdo 16A czy 32A nie wiem.... bo te gniazda się różnią
    2013-03-25 10:24:48 [77.254.10.*] id:1020834  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    chce to wszystko porobić zanim elektryka złapię..... mniej roboty bedzie miał to szybciej i chętniej przyjdzie ;)
    2013-03-25 10:48:25 [92.227.21.*] id:1020839  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    16A gniazdo powinno wystarczyć. Zależy jakie wyjście ma wtyczka od piekarnika... różnica między 16A, a 32A to wielkość/gabaryt gniazda. przekrój kabla 5mm2 to optymalne chociaż może być mniejsze lub większe w zależności od mocy znamionowej piekarnika- jeśli ktoś zaraz ma zamiar napisać,a co ma grubość przewodu do mocy to ma wiele.
    2013-03-25 10:51:34 [77.254.10.*] id:1020840  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    piekarnik jest z wtyczką 230V więc obok siły takie zamontuje, ale płyta indykcyjna ma chyba 7.2kW i żadnego kabla.... pewnie w środku jest taka listwa zaciskowa i kabel z wtyczką samemu trzeba zamontować..
    2013-03-25 10:51:53 [92.227.21.*] id:1020841  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    hahaha- tu nie chodzi o to czy chętniej przyjdzie tylko o ile mniej skasuje za wykonaną usługę.
    2013-03-25 10:54:11 [77.254.10.*] id:1020842  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    to też chociaż ja za to nie płacę ;) Gość się nie wyrabia więc wiem, że jak powiem, że tylko ma sprawdzić co wyczarowałem i podłaczyć kabel do szafki to chętniej przyjdzie niżby miał cała instalację ciągnąć...
    2013-03-25 10:54:41 [92.227.21.*] id:1020843  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    napisz jakiej marki to piekarnik to zaraz CI dokładnie napiszę co i jak... Bo podejrzewam,że on po prostu sam robi z 230V 400V między przewodowego bo ma tą przetwornicę już wbudowaną. Więc jeśli ma wtyczkę na 230V to wystarczy pociągnąć kabel 2.5mm2
    2013-03-25 10:56:02 [92.227.21.*] id:1020844  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Za same podłączenie skasuje 50zł, a z kuciem, montażem przewodu i podłączeniem 500zł - tu jest różnica ^^
    2013-03-25 10:58:58 [77.254.10.*] id:1020846  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    już wykułem.... AMICA PI6512TF
    2013-03-25 10:59:23 [77.254.10.*] id:1020847  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    http://www*amica*com*pl/pl,produkt,plyta-grzejna-do-zabudowy,pi6512tf,658,2.html
    2013-03-25 11:03:46 [92.227.21.*] id:1020850  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    OMG- dają instrukcję co do czego i jak... http// partner*amica*com*pl/pliki/instrukcje/IOAA-594.pdf
    2013-03-25 11:05:52 [92.227.21.*] id:1020852  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Strona 12 jest z rysunkiem i szczegółowym opisem podłączenia do sieci ^^ Więc należy wprost przenieść to z papierka na praktykę ^^ nawet elektryk jest zbędny;D
    2013-03-25 11:06:31 [77.254.10.*] id:1020853  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    przeglądałem ją.... ale o kablu i gnieździe chyba nie piszą ;)
    2013-03-25 11:08:13 [77.254.10.*] id:1020854  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    a piszą.... ;) czyli kabel 4x2.5? A ja chce 5 żył
    2013-03-25 11:14:18 [92.227.21.*] id:1020856  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    To po prostu kup przewód 5x4mm2 nie podłączając fazy L3... zostaw go w identycznej długości co pozostałe ( w puszce z której będziesz "ciągnąć" prąd i przy listwie wbudowanej pod płytą), bo w razie jakiejś awarii zawsze będziesz mieć dodatkowy przewód do wykorzystania czy zamiany gdyby inny się po prostu przepalił lub w razie zmiany kuchenki możesz potrzebować 5 żył i ta obecnie zbędna będzie jak znalazł ;)
    2013-03-25 11:27:00 [77.254.10.*] id:1020859  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    kupię kabla 5x4mm2 i gniazdo i wtyczkę 16A. Uyebie go z 2 metry, z jednej strony się założy wtyczkę a z drugiej weg schematy wkręci w listwę. A gniazdo i w szafie niech elektrych zarabia jak powinno być z 5 zył.... Dzięki! ;)
    2013-03-25 12:24:20 [92.227.21.*] id:1020887  
    Mr.WaR: Napisał postów [-4294962238], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Ale po co CI to gniazdo 16A/32A skoro jest zbędne ... kabel wystający z ściany należy odpowiednio podłączyć pod listwę i koniec tematu. Wyłączysz prąd w domu/mieszkaniu na dosłownie 10min i po robocie. ... żadnej w tym filozofii nie ma.
    2013-03-25 12:28:32 [83.30.164.*] id:1020889  
    szyma: Napisał postów [796], status [stały bywalec] Reputacja
    Ja mam bezprzewodowo siłę.
    2013-03-25 12:32:25 [77.254.10.*] id:1020891  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    szyma.... to jak plazme będę podłaczał to mi powiesz jak to zrobić ;) No właśnie nie wiem po .uj mi to gniazdko.... bo takiego nie montowałem jeszcze, że ładniej.... może i racja bez piedrolenia ze ściany kabel i na .uj się męczyć ;)
    2013-03-25 16:09:21 [93.181.160.*] id:1020934  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    pociung żeś tygo kabla już ??
    2013-03-25 17:57:37 [83.30.225.*] id:1020979  
    nika: Napisała postów [22946], status [VIP] Reputacja
    skoro kuchenkę już masz to widziałam ostatnio serwis obiadowy dla pary :D:D http://allegro*pl/zestaw-serwis-obiadowy-kultowy-mis-alternatywy-4-i3116025989.h tml
    2013-03-25 16:16:07 [93.181.160.*] id:1020936  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    Rozwalić i nowe postawić ale lepiej topić kasę co roku parę set tyś niż postawić nowy obiekt spełniające normy.

    Nick:
    Treść:
    2013-03-25 10:44:49 [217.197.75.*] id:1020838  
    stefcia1963: Napisała postów [1], status [żółtodziób] Reputacja
    Same straty:) A może Opole jako miasto wojewódzkie postarałoby się o nowoczesny basen (jak np. w Krapkowicach), bo naprawdę Akwarium to totalna porażka, nawet nie ma jak porządnie popływać, szafki się zacinają, jedna pożal się boże przebieralnia, a sauna jest na zaledwie 3,4 osoby. Muszę przyznać że po kilku latach chciałam skorzystać z relaksu a tylko się zmęczyłam i nadenerwowałam. Wiem że jest w budowie basen na politechnice, ale czy my opolanie będziemy mogli tak całkowicie z niego korzystać? Obawiam się że większość godzin będzie zajęta przez uczelnię i rezerwacje. I czy na pewno do końca będzie to basen z prawdziwego zdarzenia, tak aby się po pracy zrelaksować?

    Nick:
    Treść:
    2013-03-25 07:55:57 [83.29.217.*] id:1020781  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Po co jeszcze pompują kasę w ten okrąglak? Ile to już lat nam wciskają kit że zostanie wyburzony?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2013-03-25 08:02:35 [84.156.204.*] id:1020782  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Paranoja! Taniej zburzyć i postawić nowy obiekt, ale jakiś twardogłowy uparł się żeby reanimować trupa.
    2013-03-25 08:13:28 [83.29.217.*] id:1020784  
    Juljan: Napisał postów [15743], status [VIP] Reputacja
    Samym gadaniem jeszcze nikt, nic nie zreanimował. Może by tak w końcu ruszyli coś z tym a nie tylko gadają.