Opolski ratusz oczekuje, że Politechnika Opolska wywiąże się ze swoich deklaracji i przekaże na rzecz budowy nowej pływalni niespełna 6 milionów złotych.(Fot: archiwum)
Problem zaczyna się jeszcze w 2011 roku, a więc w momencie kiedy ratusz szacował koszt budowy nowej pływalni i szukał środków finansowania inwestycji. Założono wówczas, że powstanie obiektu pochłonie ponad 51 milionów złotych. 24 miliony zarezerwowało na ten cel miasto Opola, o 22 miliony dotacji ratusz wystąpił do Ministerstwa Sportu i Turystyki a niespełna 6 milionów złotych na rzecz inwestycji zadeklarowała Politechnika Opolska, na terenie której pływalnia powstaje. W tym miejscu warto też dodać, że działka którą PO oddała pod budowę to fragment terenu, który przed laty uczelnia otrzymała od miasta pod własną rozbudowę.
Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola
Kiedy ratusz otworzył oferty przetargowe i sugerując się kryterium ceny wybrał najtańszą propozycję, okazało się, że budowa nowej pływalni będzie kosztować niespełna 40 milionów złotych. - W tej sytuacji ministerstwo automatycznie obniżyło swoją dotację o różnicę w koszcie inwestycji czyli 12 milionów złotych. Opole jako główny inwestor w budżecie musiało zabezpieczyć pełną kwotę na zrealizowanie inwestycji czyli ponad 39 milionów. Jednak zobowiązanie, jakie powzięła Politechnika Opolska pozostaje dla nas aktualne i oczekujemy wywiązania się z niego – mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Daliśmy uczelni czas do 20 lutego na zajęcie stanowiska w tej sprawie – dodaje Kawałko. Nasz reporter ustalił, że pismo wysłane do uczelni to konsekwencja kilku wcześniejszych rozmów na linii uczelnia - miasto, zakończonych brakiem porozumienia.
Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf odmówił oficjalnego komentarza w sprawie. Jak ustalił nasz reporter, decyzja o udziale finansowym PO w budowie pływalni została podjęta jeszcze za kadencji poprzedniego rektora. Niespełna 6 milionów złotych wkładu w budowę pływalni Politechnika Opolska planowała pozyskać w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wniosek o dotację, który złożyła został jednak odrzucony. Został jednak złożony ponownie, decyzję ministerstwa poznamy pod koniec lutego.
Zobacz takze Autostrada A4. Dwa zdarzenia. Poważne utrudnienia
Obecna sytuacja może mieć swoje konsekwencje w niedalekiej przyszłości. - Wyprzedzając pytania, uspokajam wszystkich, że budowa pływalni nie jest zagrożona. Jeżeli jednak Politechnika Opolska nie wywiąże się ze swojego zobowiązania to nie widzę możliwości aby korzystała z nowego obiektu na jakichkolwiek preferencyjnych zasadach. W tym momencie wkład PO w inwestycję jest de facto zerowy – oznajmia wiceprezydent Opola.
Do tematu wrócimy.







ombre: Napisał postów [21167], status [VIP]
miasto frajerow ratuszowych za co sie wezmo to spitola