- Autor: Greg
- Wyświetleń: 9671
- Dodano: 2013-02-04 / 09:57
- Komentarzy: 55
Strażacy nie będą sprzątać dróg po wypadkach
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opracowała dokument jednoznacznie określający zakres obowiązków strażaków na miejscu wypadku drogowego. - Za przywrócenie drogi do stanu przejezdności po wypadku odpowiada jej zarządca - podkreśla nadbryg. Janusz Skulich, zastępca Komendanta Głównego PSP.
Komenda Główna od kilku miesięcy otrzymuje z kilku województw m.in. opolskiego sygnały o niewłaściwej współpracy służb ratowniczych z zarządcami dróg w kwestii przekazania po akcji ratunkowej terenu, na którym doszło do wypadku.
Do takiej sytuacji doszło m.in. na początku października ubiegłego roku, kiedy strażacy zostali zadysponowani do usunięcia plamy oleju silnikowego na drodze wojewódzkiej nr 423 między Przyworami a Kątami Opolskimi. Ponieważ nie stwierdzili oni zagrożenia ekologicznego ani zagrożenia wybuchem, wezwali do usunięcia plamy zarządcę drogi - Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dyspozytor odmówił jednak, informując, że nie ma do tego celu przeszkolonych pracowników ani sprzętu. Takich sytuacji było więcej.
W związku z tym pod koniec 2012 roku w Komendzie Głównej PSP opracowano dokument pt. "Zasady postępowania jednostek ochrony przeciwpożarowej w związku ze zdarzeniami na drogach". Podkreślono w nim, że głównym zadaniem strażaków na miejscu wypadku jest udzielanie pomocy ofiarom, a także gaszenie pożarów i neutralizacja groźnych dla środowiska wycieków. W sprawie robót porządkowych natomiast strażacy powinni wezwać zarządcę drogi. Jeśli ten nie będzie chciał przejąć terenu, strażacy mają powiadomić policję o niedopełnieniu obowiązków służbowych przez właściciela trasy.
- Jednostki ochrony przeciwpożarowej nie są zobligowane do wykonywania robót porządkowych, ani utrzymaniowych na drogach, gdyż prace te nie mieszczą się w zakresie ich zadań ustawowych. Zapewnienie przejezdności drogi publicznej jest zadaniem zarządcy drogi - mówi nadbryg. Janusz Skulich, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. - W przypadku, gdy konieczność podjęcia działań wynika z faktu, iż na drodze mamy do czynienia z substancją zagrażającą życiu, zdrowiu czy środowisku, to działania strażaków mieszczą się w ramach ratownictwa chemicznego lub ekologicznego. Jednakże, gdy na drodze mamy do czynienia z substancją lub odpadami powypadkowymi, które należy usunąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu, a ich usunięcie nie mieści się w zakresie ratownictwa chemicznego, obowiązek ten spoczywa na zarządcy drogi - podkreśla.
Zgodnie z ustawą o odpadach, zarządca drogi, jest posiadaczem znajdujących się na niej odpadów.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
donata0902: Napisała postów [180], status [starszy wyjadacz]
opłaty za przejazd to pierwsi biorą a sprzątać to niema komu ,co za dziadostwo w tym kraju STRAŻACY NIE DAJCIE SIĘ !!!!!!!!