- Autor: Greg
- Wyświetleń: 9329
- Dodano: 2012-11-11 / 14:07
- Komentarzy: 180
Tłumy Opolan świętowały dziś rocznicę odzyskania niepodległości
Podczas uroczystej sesji rady miasta wręczono odznaczenia "Za zasługi dla miasta Opola".
Władze miasta i regionu, reprezentacje służb mundurowych oraz opolskich organizacji, szkół i uczelni wzięły udział w oficjalnych obchodach Dnia Niepodległości. Mieszkańcy miasta świętowali także na swój sposób: sportowo albo... spacerowo.
Oficjalna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Rozpoczęto od uroczystego podniesienia flagi, odśpiewania hymnu, apelu pamięci oraz salwy honorowej. Teren dookoła pękał w szwach.
- Być może za rok zmienimy ustawienie wojsk i pocztów sztandarowych tak, by wszyscy chętni mogli wziąć udział w uroczystości i być blisko pomnika. Cieszę się, że jest nas tak dużo - mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.
Wojewoda wspominał historyczne zwycięstwa, ale i o podziale Polaków. - Nie mam wątpliwości, że gdyby marszałek Piłsudski, słynący z bezpardonowego języka, mógłby przemówić, udzieliłby dziś Polakom ostrej reprymendy. Może wskazałby na skarb pokoju, bezpiecznego sąsiedztwa i transatlantyckich sojuszy, może komplementowałby polsko-niemiecką przyjaźń i współpracę. Zapewne ostrzegałby przed rosyjską tęsknotą za imperium i polecał wspierać Ukrainę - mówił wojewoda.
O tym, że powinniśmy być dumni mówił z kolei prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. - Mało który naród ma takie powody do dumy, jak my. Nie tylko z niepodległości, ale z naszej codzienności. Kiedy miasto miało tylu profesorów, studentów, wybitnych lekarzy i artystów? - pytał retorycznie prezydent. Dodał, że przed miastem stoją też wyzwania: przede wszystkim trzeba zatrzymać młodzież. Ale to zmartwienia dnia codziennego, dziś się radujmy - dodał.
Po uroczystościach Opolanie częstowali się kapuśniakiem i grochówką, serwowaną w wojskowej kuchni polowej oraz śpiewali pieśni patriotyczne w amfiteatrze.
W ratuszu radni spotkali się na uroczystej sesji rady miasta, podczas której tytułem "Za zasługi dla miasta Opola" wyróżniono Przemysława Sila, Jacka Taborskiego i Henryka Syldorfa.
Niektórzy wybrali inny sposób świętowania Dnia Niepodległości - biorąc udział w biegu lub marszu, organizowanym na stadionie lekkoatletycznym, albo wybierając niedzielny spacer z rodziną.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
pawelxp: Napisał postów [1717], status [Szycha]
to ja Trusk wasz pokornie wam panujący........ogłaszam rozejm.........każdy polak znajdzie sobie niemkę,a każda wolna niemka polaka....i stworzymy nowy naród Poldeutch.....i będziemy żyli w szczęściu i miłości ...a ja odejde żeby atmosfery i gospodarki nie psuć....już dość się nachapałem:}}}}}i każdy polak i polka będą tyrać do usr.....śmierci na wspólne dobro nasze-tak podpisałem:}}}}}}}}}}}