• 0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1361
  • Dodano: 2020-01-26 / 14:26
  • Komentarzy: 2

Metody oszustów zmieniają się cały czas

 
 
Metody oszustów zmieniają się cały czas

(Fot. Archiwum)

W ostatnich dniach policjanci odnotowali wzmożoną aktywność oszustów, wyłudzających od starszych osób pieniądze. Niestety, w jednym przypadku udało się przestępcom wyłudzić 60 000 złotych. Musimy pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują swoje techniki oszustwa. Rozmawiajmy z naszymi dziadkami i rodzicami o tym zagrożeniu. Jeśli znamy osoby samotne, warto również je uczulić na tego typu przestępstwa.

Do mieszkanki z gminy Pakosławice zatelefonowała kobieta i przedstawiła się jako jej wnuczka. Podczas rozmowy poinformowała 71-latkę, że jej syn potrącił dziewczynkę w Holandii i potrzebuje pieniądze aby wyjść z aresztu. W sprawie będzie kontaktować się tłumacz z holenderskiej prokuratury. Po chwili w jej mieszkaniu pojawił się mężczyzna podający się za adwokata, któremu seniorka przekazała 40 000 złotych. Po około 10 minutach ponownie zadzwoniła "wnuczka" z informacją, że potrącona dziewczynka zmarła i potrzebna jest większa kwota pieniędzy. Seniorka chcąc pomóc synowi, w konsekwencji przekazała oszustom 60 000 zł.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej osobiście nawiązać kontakt z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112.

Policjanci apelują, zwłaszcza do osób młodych - informujmy rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

reklama
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-01-26 21:19:55 [5.173.32.*] id:1589777  
tippmann: Napisał postów [5505], status [VIP] Reputacja
wieje nudą w tym temacie,zawsze znajdzie się jakiś stary głupi jeleń do odstrzału😀😀😀

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-01-27 11:44:06 [217.173.195.*] id:1589812  
wojtasoks: Napisał postów [3011], status [Szycha] Reputacja
Ale jeśli te nudy spowodują jakąś refleksję u któregoś seniora to warto tak nudzić.