• 0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1238
  • Dodano: 2019-11-26 / 12:33
  • Komentarzy: 1

Oszuści znów aktywni. Policja otrzymała dziś kilka zgłoszeń próby wyłudzenia pieniędzy

 
 
Oszuści znów aktywni. Policja otrzymała dziś kilka zgłoszeń próby wyłudzenia pieniędzy

(Fot. Policja Krapkowice)

Policjanci z kilku powiatów od rana otrzymują powiadomienia od mieszkańców, o próbach oszustw telefonicznych. Podobne ostrzeżenia wydała policja z Prudnika i komenda z Krapkowic.


Okres przedświąteczny jest czasem, kiedy działania oszustów nasilają się. Policjanci apelują, by ostrzec swoich bliskich, a w szczególności osoby starsze, że mogą paść ofiarą oszustwa i stracić swój majątek jeśli nie zachowają czujności.

- Na chwilę obecną otrzymaliśmy już kilkanaście zgłoszeń od osób - co ważne starszych mieszkańców sołectw na terenie całego powiatu krapkowickiego - informuje krapkowicka policja. Policjanci z powiatu prudnickiego mówią o 3 próbach oszustw metodą na tzw. ,,córkę". W jednym przypadku przestępcy żądali nawet 180 tys. złotych.

- Sposób działania przestępców jest podobny do metody ,,na wnuczka'', "na policjanta", jednak tym razem oszuści podają się za córkę. Do prudnickich seniorów dzwoni kobieta, podająca się za córkę i tłumaczy, że spowodowała wypadek. Aby uniknąć konsekwencji karnych prosi o przekazanie pieniędzy w różnych kwotach. Następnie telefon przekazuje fałszywemu policjantowi - informują policjanci.

Musimy pamiętać, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, w każdym mieście, wsi. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi - tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć.

Policja przypomina, jak nie stać się ofiarą oszustów:

• Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

• Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną i poinformujmy policję !
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-11-26 16:59:25 [5.173.65.*] id:1585475  
Papa Smerf: Napisał postów [593], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
to dziady nieczyzwoite...

Nick:
Treść: