• 0
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 1213
  • Dodano: 2019-10-01 / 17:27
  • Komentarzy: 0

Sekretarz stanu nie spotkał się z Mniejszością Niemiecką, mimo iż w kampanii poruszył jej temat

 
 
Sekretarz stanu nie spotkał się z Mniejszością Niemiecką, mimo iż w kampanii poruszył jej temat

(Fot. Arleta)

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej w Opolu zareagowali dziś na wizytę sekretarza stanu ds. Polonii, polityki europejskiej oraz dyplomacji publicznej - Szymona Szynkowskiego vel Sęk w naszym regionie. Według nich tematy, które zostały poruszone podczas spotkania z Januszem Kowalskim, zdecydowanie wykraczają poza poziom regionalny i powinny być przedmiotem rozmów polsko-niemieckich na poziomie międzyrządowym.

- Zaskakującym jest dla nas fakt, że wznowienie w czerwcu bieżącego roku Okrągłego Stołu Polsko-Niemieckiego, który przez ostatnie 4 lata nie obradował, okazuje się mocno nacechowane trwającą kampanią wyborczą. Wypowiedź Pana Ministra tutaj, w Opolu, odczytujemy zatem jako kontynuację podjętych rozmów przy Okrągłym Stole. Zastanawiamy się, dlaczego ten temat poruszany jest w trakcie trwającej kampanii wyborczej i podejmowany jest w obecności kontrowersyjnego polityka, jakim niewątpliwie jest kandydat na posła Janusz Kowalski? - zastanawia się Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Mniejszość Niemiecka podkreśla, że w żadnym stopniu nie ma wpływu na to, jaki będzie charakter wsparcia Rządu Niemieckiego dla żyjących w Niemczech Polaków. Ponadto, przedstawiciele MN wyrażają swoje zaniepokojenie postawą strony rządowej w kwestii zasady wzajemności - Dziwi nas to, że minister polskiego rządu, do grupy polskich obywateli mówi, że to w naszym własnym interesie jest zadbanie o to, by były realizowane prawa czy oczekiwania Polaków w Niemczech - zaznacza Bernard Józef Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Społeczność Niemiecka w Polsce ma nadzieję, że będzie traktowana zgodnie z zasadami konstytucji, prawami obywatelskimi, właściwymi ustawami oraz przyjętymi przez RP umowami międzynarodowymi o ochronie mniejszości narodowych, ich języka i kultury.reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".