• 0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6686
  • Dodano: 2019-09-30 / 19:12
  • Komentarzy: 5

Zgubiłeś się w lesie? Nic nie szkodzi !

 
 
Zgubiłeś się w lesie? Nic nie szkodzi !

(Fot. Dżacheć)

Jesienna aura sprzyja wycieczkom do lasu. Bardzo często jednak w pogoni za darami natury potrafimy zabłądzić. Warto wtedy znać zasady, którymi powinniśmy się kierować aby wrócić do miejsca, z którego zaczęliśmy nasz spacer.


Wraz z rozpoczęciem jesieni, a co za tym idzie - w pełni rozkręcającym się sezonie na grzybobranie przypominamy o wskazówkach, którymi warto kierować się kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy się w lesie.

Bardzo ważne jest, by bliscy, którzy pozostali w domowym zaciszu wiedzieli o naszej wyprawie. Jeżeli nie wiemy, którędy będziemy spacerować warto podać chociaż przybliżoną lokalizację naszej podróży oraz przybliżoną godzinę powrotu. Warto wybierając się na wyprawę do lasu zabrać ze sobą telefon komórkowy, który oprócz dokumentowania pięknych leśnych okazów może przydać nam się, gdy poczujemy się źle, lub zabłądzimy.

Kiedy nadszedł ten moment, że zaczynamy błądzić w lesie i już wiemy, że nie pamiętamy drogi powrotnej przydadzą się leśne oznaczenia jednak tylko pod warunkiem, że posiadamy też ze sobą telefon komórkowy. Z pewnością nie raz zwracaliśmy uwagę na betonowe słupki w środku lasu z numerem. To właśnie one pozwolą na zlokalizowanie miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.

Warto wiedzieć, że takie oznaczenia nie są przypadkowe. Las podzielony jest z reguły na prostokątne "działki" a każdej z nich nadano osobny numer. Prędzej czy później dotrzemy do leśnego skrzyżowania i to właśnie tam powinniśmy szukać oznaczenia na betonowym lub granitowym słupie. Widnieją na nim 4 numery, które będą kluczowe dla służb w ustaleniu naszej lokalizacji w lesie.

- Na każdej ze ścianek słupka namalowano numer, który jest przypisany do oddziału na który ,,patrzy''. Stałą zasadą numerowania poszczególnych oddziałów leśnych jest narastanie numerów od północnego wschodu, w kierunku zachodnim. Z drugiej strony w sąsiadujących ze sobą oddziałach numery rosną z północy na południe. Można zatem przyjąć, że krawędź pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskaże ci kierunek północny - wskazują leśnicy.

Zagubiony w lesie możesz również poszukać miejsca gdzie składowane jest drewno. Z zasady takie miejsce również powinny posiadać oznaczenia z lokalizacją. Warto przy takim składowisku poszukać czerwonej, plastikowej tabliczki.

- Pamiętajmy, że również w lesie bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Nie możemy tracić rozsądku i czujności, pilnujmy swoich pociech i sprawdzajmy czy wiemy którędy się kierować do wyjścia z lasu. Pamiętajmy też o tym aby dbać o środowisko i nie pozostawiać po sobie śmieci. Opakowania po napojach czy kanapkach zabierzmy ze sobą, a po powrocie do domu wyrzućmy do kosza. Od razu też sprawdźmy, czy nie przynieśliśmy na sobie kleszcza, które są groźne dla naszego zdrowia. Zatem aby spacery po lesie były miłe nie traćmy głowy, a wtedy powroty z grzybobrania będą szczęśliwe - apelują opolscy policjanci.

Numer alarmowy, pod który powinniśmy kontaktować się w razie potrzeby to niezmiennie 112. Operatorzy przekierują zgłoszenie do odpowiednich służb.

reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-10-01 17:12:43 [88.199.172.*] id:1582517  
24mikol: Napisał postów [604], status [rozpisany/na] Reputacja
Ale samozachwytem pojechało! A może komuś się to zdarzy zbłądzić nie rano tylko bardzo późnym popołudniem, a może piękna pogoda zmieni się w burzę i wtedy dodatkowe 3-4 km to już nie bajka.

Nick:
Treść:
2019-10-01 09:08:44 [165.225.72.*] id:1582505  
dontomasso: Napisał postów [3190], status [VIP] Reputacja
po pierwsze jak sie mozna zgubic w lesie? po drugie opolskie lasy to pare drzew i innych chaszczy na krzyz ze z zamknietymi oczami domy do okola widac

Nick:
Treść:
2019-09-30 22:13:37 [178.43.0.*] id:1582476  
pawelxp: Napisał postów [1692], status [Szycha] Reputacja
Zgubić się w lesie owszem i można ...ale to opolszczyzna nie tajga...idziesz góra parę kilometrów i jak nikogo nie spotkasz to wyjdziesz na jakąś drogę i tyle ;)

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-10-01 08:57:58 [217.173.195.*] id:1582501  
wojtasoks: Napisał postów [2996], status [Szycha] Reputacja
Chyba, że jesteś z małym dzieckiem. Wtedy te kilka kilometrów może być sporym problemem.
2019-09-30 19:16:06 [188.123.205.*] id:1582472  
ombre: Napisał postów [17616], status [VIP] Reputacja
Teraz trudno się zgubić wystarczy iść tam gdzie słychać piły tam zawsze spotkają jakiegoś drwala.Z Suchego Boru już niedługo Grudzice będzie widać.

Nick:
Treść: