• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2319
  • Dodano: 2019-08-21 / 16:58
  • Komentarzy: 0

Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie

 
 
Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

W środę 21 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele gmin Strzelec Opolskich i Olesna podpisały umowę dotyczącą wymiany przestarzałych źródeł ciepła. W ramach umów wsparcie otrzyma ponad tysiąc gospodarstw.


Pod koniec lipca zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, związany z ochroną powietrza. W rezultacie 11 gmin w regionie otrzyma w sumie ponad 6 milionów 618 tysięcy złotych, dzięki którym mieszkańcy dostaną dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

Całkowita wartość 11 projektów to blisko 20 milionów złotych. Pieniądze tafią do gmin: Lewin Brzeski, Otmuchów, Olesno, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa i Bierawa.

- Projekt to nie tylko wymiana kotłów, ale również ochrona powietrza. Chcemy dziś podziękować 11 samorządowcom, że się odważyli w tym pierwszym naborze złożyć wnioski. Docelowo chcemy osiągnąć wskaźnik 3,5 tysiąca wymian kotłów jakie sobie założyliśmy. W tych 11 przedsięwzięciach wymienimy ponad 1000 kotłów. Na sesjach wrześniowych będą dołączać kolejne samorządy. Chciałbym, żebyśmy potrafili uczestniczyć we wspólnym zarządzaniu pieniędzmi, bo w przyszłości ich może nie być tak dużo - informuje marszałek Andrzej Buła.

- Montaż finansowy takich projektów składa z trzech części. Pierwszą stanowią pieniądze unijne, drugą - pieniądze gminy, trzecią - wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstw, którzy zechcą stare piece wymienić - dodaje marszałek.

To był pierwszy nabór w ramach programu regionalnego na ten cel, z którego mogły skorzystać samorządy lokalne. Kolejny taki nabór zarząd województwa ogłosi jeszcze w tym roku.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".