• Wyświetleń: 4201
    • Dodano: 2019-09-17 / 20:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Mieszkanie z przetargu - sposób na zakup taniego lokum

    (Fot. Pixabay)

    Nikt raczej nie ma wątpliwości, że mieszkania zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego są drogie. Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy portal ogłoszeniowy, by się o tym przekonać. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na nierzadko bardzo wysoki kredyt, czy istnieje jakaś inna szansa na własne lokum?

    Osoby marzące o własnym mieszkaniu wiedzą, jak daleko są od realizacji swoich planów. Wszystkie - nawet najambitniejsze zamierzenia - weryfikuje sytuacja rynkowa, czyli ceny lokali, które są horrendalnie wysokie. Patrząc na prognozy, ta tendencja raczej nie ulegnie zmianie. W takiej sytuacji wiele osób myśli, że pozostają dwa rozwiązania: albo wziąć kredyt już teraz (jeśli oczywiście bank go przyzna), albo wstrzymać się z tym i poczekać na lepsze czasy. Obie opcje są mało atrakcyjne, istnieje jednak jeszcze trzecie rozwiązanie, które warto rozważyć. Jest nim udział w przetargu na sprzedaż mieszkania. Na czym to dokładnie polega?

    Kto organizuje przetargi mieszkaniowe

    Przetargi mieszkaniowe są organizowane przez różne instytucje - spółki Skarbu Państwa, urzędy (gmin, miast, dzielnic) czy spółdzielnie mieszkaniowe. To świetna okazja, aby zdobyć lokum po atrakcyjnej, zazwyczaj sporo niższej niż rynkowa, cenie. Dość często oferowane nieruchomości są dalekie od ideału - zaniedbane i wymagające remontu, lecz i zdarzają się takie mieszkania, które trzeba jedynie odświeżyć.

    Może zastanawiać, jak to się stało, że mieszkania nie trafiają na wolny rynek, lecz do przetargu. Tak naprawdę może być wiele przyczyn takiego stanu. Bardzo częstym powodem jest wygaśnięcie prawa do lokalu, przykładowo, gdy umrze jego właściciel. Nie pozostawił po sobie żadnych spadkobierców, więc nie ma komu przekazać mieszkania. Zdarza się też dość powszechnie, że nieruchomość jest wystawiona do przetargu bądź licytacji przez długi właściciela - bankructwa lub niespłacenia kredytu hipotecznego.

    Jak wziąć udział w przetargu

    Generalnie początki są takie same jak podczas kupna mieszkania z każdego innego źródła. Najpierw musimy więc znaleźć interesujące nas ogłoszenie o sprzedaży mieszkania w drodze przetargu, zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi nieruchomości (jej stanem technicznym i prawnym) oraz szczegółami samego przetargu (np. kiedy się odbędzie, czy wszyscy mogą wziąć w nim udział, jaka jest cena wywoławcza nieruchomości, do kiedy wpłata wadium). Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o udziale w przetargu, warto wybrać się na obejrzenie lokalu w wyznaczonym terminie.

    Jeśli zaś zechcemy przystąpić do przetargu, to musimy wpłacić wadium, czyli kwotę w wysokości zazwyczaj ok. 10% ceny wywoławczej nieruchomości. Ten wymóg ma wyłonić osoby zdecydowane na kupno. Jeśli wygramy licytację, wadium przechodzi na poczet naszej płatności za nieruchomość, w przypadku porażki - zostaje nam ono zwrócone.

    Jak znaleźć informację o aktualnych przetargach
    Ofert jest naprawdę dużo, trzeba po prostu wiedzieć, gdzie ich szukać. Organizatorzy przetargów publikują ogłoszenia w swoich siedzibach (w przypadku spółdzielni mieszkaniowych bardzo często na klatkach schodowych bloku, w którym znajduje się mieszkanie), w lokalnej prasie czy też w Internecie - na własnych stronach internetowych czy też portalach nieruchomościowych.

    Źródłem informacji o przetargach mieszkaniowych jest także serwis Listaprzetargow.pl. Portal gromadzi aktualne ogłoszenia z całej Polski - są to zarówno przetargi, jak i licytacje komornicze czy też oferty sprzedaży nieruchomości przez syndyka. Zamiast więc tracić czas na przeszukiwanie pojedynczych serwisów ogłoszeniowych, wszystko znajdziemy w jednym miejscu.

    Warto zainteresować się przetargami, by zyskać własne mieszkanie po atrakcyjnej cenie. Dobrze trzymać rękę na pulsie, bo taką możliwością interesuje się coraz więcej osób. Żeby więc nikt nas nie uprzedził, powinniśmy mieć dostęp do najświeższych ogłoszeń.



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".