• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1860
  • Dodano: 2019-04-16 / 10:00
  • Komentarzy: 0

W Niemodlinie otworzono salę edukacyjną Straży Pożarnej z prawdziwego zdarzenia!

 
 
W Niemodlinie otworzono salę edukacyjną Straży Pożarnej z prawdziwego zdarzenia!

(Fot. KW PSP Opole)

12 kwietnia 2019 r. w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 z siedzibą w Niemodlinie odbyło się uroczyste otwarcie Sali Edukacyjnej. Jest to drugie tego typu przedsięwzięcie zrealizowane przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.


Przedmiotowa Sala Edukacyjna ułatwi dostęp mieszkańcom Gminy Niemodlin, Tułowice oraz Dąbrowa do wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, przyczyni się do skutecznego i aktywnego propagowania bezpiecznych zachowań oraz usprawni naukę procedur reagowania w sytuacjach zagrożenia, co z kolei doprowadzi do zmniejszenia liczby pożarów, a także ograniczy ilości osób poszkodowanych w trakcie występowania zdarzeń niebezpiecznych.

Sala Edukacyjna funkcjonująca w JRG nr 3 z siedzibą w Niemodlinie wyposażona jest w szereg nowoczesnych rozwiązań z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Zajęcia w sali edukacyjnej kierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz do osób dorosłych.

W Sali Edukacyjnej znajdują się stanowiska do praktycznej nauki powiadamiania służb ratowniczych wraz z stanowiskiem dyspozytorskim. Przygotowano miejsce do nauki pierwszej pomocy (różne fantomy i defibrylator szkoleniowy) oraz stanowisko dotyczące bezpieczeństwa na drogach (nauka zachowania po wypadku, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przejazd alarmowy służb ratowniczych, tworzenia korytarza życia).

- Na stanowisku przygotowanym przez Lasy Państwowe pokazujemy żywy las i las spalony oraz prezentujemy materiał dotyczący bezpieczeństwa i zagrożeń występujących w lesie, a także wskazujemy na sposoby odnalezienia się w lesie - mówi kpt. Piotr Bibułowicz - oficer prasowy KM PSP w Opolu.

Kolejna część Sali Edukacyjnej poświęcona jest zagrożeniom w domach. - Pokazujemy makietę domu z pokojami, drzwiami, klatkami schodowymi, czujkami pożarowymi. Tłumaczymy jak prawidłowo zachować się, gdy powstanie pożar w mieszkaniu i dlaczego należy tak postępować. Pokazujemy na filmach najczęstsze przyczyny pożarów i sposoby ich gaszenia oraz wskazujemy w jaki sposób i jakiej gaśnicy należy użyć. Na stanowisku przygotowanym wspólnie z kominiarzami odtwarzamy materiał o zagrożeniach związanych z niesprawnymi urządzeniami grzewczymi, niedrożnymi kanałami spalinowymi, dymowymi, wentylacyjnymi. Na tym stanowisku szczególnie zwracamy uwagę na możliwości zatrucia czadem. Nie zapomnieliśmy o zaprezentowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Zaprezentowaliśmy również pełną gamę znaków bezpieczeństwa - tłumaczy Bibułowicz.

Podczas zajęć dzieci zakładają mundurki strażackie i hełmy strażackie. Na koniec zajęć dzieci otrzymują dyplomy i naklejki na ubrania "Dzielny Strażak".

Sala Edukacyjna wyposażona została w pełni funkcjonalne rozwiązania przeciwpożarowe z rozszerzeniem umożliwiającym uruchomienie urządzeń do celów dydaktycznych. Są to system alarmu pożarowego i ogłaszania alarmów, monitoring pożarowy połączony z najbliższą komendą straży pożarnej, oświetlenie ewakuacyjne i kierunkowe, wyłącznik przeciwpożarowy czy instalacja hydrantowa.

Przy tworzeniu Sali edukacyjnej uczestniczyło 28 partnerów, a przekazane przez nich materiały na adaptację pomieszczeń i wyposażenie stanowisk edukacyjnych oszacowane są na łączną wartość blisko 120 tys. zł. Oprócz wkładu finansowego partnerów znaczący jest wkład strażaków z naszej komendy w pracach koncepcyjnych i wykonawczych.


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".