• 0
  • Wyświetleń: 877
  • Dodano: 2019-02-27 / 08:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Modnie, ergonomicznie - najlepiej!

 
 
Modnie, ergonomicznie - najlepiej!
Czy wyposażenie stanowiska pracy może wpłynąć na wyniki osiągane przez pracowników? Okazuje się, że tak. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest ergonomia. Podpowiemy, jak zorganizować ergonomiczne stanowisko pracy.

Ergonomia jest dziedziną nauki, której zadaniem jest dostosowanie miejsca pracy do możliwości psychofizycznych, jakimi dysponujemy. Dobre samopoczucie pracownika nie jest już tylko pojęciem modnym przez jeden sezon, ale celem, do którego wytrwale dążą pracodawcy, pragnący poprawić wyniki swoich przedsiębiorstw. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą takie firmy jak AJ Produkty, w ofercie której znajdziemy ergonomiczne meble, narzędzia i akcesoria dla różnych stanowisk pracy.


Dlaczego potrzebna jest nam ergonomia?

Odpowiedź jest prosta - służy ona naszemu zdrowiu. Nieprawidłowe urządzenie biura i innych stanowisk pracy niesie ze sobą negatywne skutki dla zdrowia pracowników. To z kolei - na skutek ich absencji chorobowych - przekłada się na kłopoty pracodawców, którzy zmuszeni są do poszukiwania zastępstw i ponoszenia wiążących się z tym kosztów. Problemy zdrowotne pracowników biurowych związane są przede wszystkim z przebywaniem przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. Ta zaś powoduje statyczne obciążenie mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa, a także mięśni barków i rąk. Skutkiem tego są nasilające się dolegliwości bólowe, stany zapalne i zwyrodnienia. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Ergotest w 2016 roku, aż 31% biorących w nich udział pracowników biurowych codziennie odczuwało dolegliwości bólowe (71% - pleców, 51% - karku, 47% - głowy) bądź uczucie napięcia w ramionach. Tak wysoki odsetek wiązał się z faktem, że aż 51,6% stanowisk komputerowych nie spełniało podstawowych zaleceń ergonomii i bieżących norm pracy.

Na fizycznych stanowiskach pracy dolegliwości bólowe wiążą się zwykle z przekraczaniem norm dotyczących maksymalnego obciążenia, natężenia hałasu lub czasu przebywania w wymuszonej pozycji. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku, wymienionych norm nie przestrzegano w przypadku aż 26,4% pracowników, rok później - niewiele mniej bo 25,4%.


Czas na zmiany

Zagrożenia pojawiające się na różnych stanowiskach pracy powinny zostać zminimalizowane, a jeśli to możliwe - całkowicie wyeliminowane. Pracodawcy mogą to osiągnąć poprzez stosowanie odpowiednich instrumentów prawnych, dostępnych rozwiązań technicznych, a także produktów zaprojektowanych zgodnie z zasadami ergonomii, np. oferowanych przez firmę AJ Produkty . W jej ofercie znajdziemy szeroką gamę podnośników oraz wózków transportowych, które odciążą pracowników warsztatów i magazynów, ułatwiając podnoszenie i przenoszenie ciężkich towarów. Przestrzeń magazynowa może także zostać zabezpieczona poprzez barierki, słupki lub taśmy ochronne zwiększające bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i osób postronnych. Jeśli chodzi zaś o pracowników biurowych, to w ofercie AJ Produkty znajdują się ergonomiczne krzesła balansujące, które niwelują zagrożenia zdrowotne związane z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Wymuszają one ruch, zapobiegając przebywaniu w jednej pozycji, a przy tym ograniczają napięcie mięśni i poprawiają krążenie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także praca w trybie siedząco-stojącym, którego wdrożenie ułatwi zastosowanie biurek z możliwością regulowania wysokości blatu - jedno biurko, dwie możliwości. Niezależnie od wyposażenia stanowiska pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie oświetlenie. Producenci oferują szeroką gamę lamp (biurkowe i sufitowe) z możliwością regulacji natężenia światła. Każdy z produktów korzystnie wpływa na zdrowie pracownika, przekładając się na podniesienie jego wydajności i efektywności - a tym samym na wyniki osiągane przez całą firmę.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".