• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4049
  • Dodano: 2018-11-19 / 17:54
  • Komentarzy: 3

Zaostrzają się kontrole na granicach. Straż Graniczna zaznacza, że będą wyrywkowe, ale dokładne

 
 
Zaostrzają się kontrole na granicach. Straż Graniczna zaznacza, że będą wyrywkowe, ale dokładne

(Fot. Archiwum)

Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu poinformował dziś o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej. Zaostrzenie kontroli potrwa niecały miesiąc, bo do 16 grudnia.


22 listopada, w związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018, na granicy wewnętrznej zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc będzie w sumie 264. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom Służby Granicznej przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

Granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc będzie na granicy lądowej w sumie 264: na granicy z Czechami - 142, ze Słowacją - 62, z Niemcami - 48, z Litwą - 12. Pełna lista stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 października 2018 roku w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej.

W zasięgu terytorialnym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyznaczonych 99 miejsc (województwo śląskie - 62, województwo opolskie - 37), w których można będzie w tym czasie przekraczać granicę państwową.

- Kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju - informuje mjr SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele Unii Europejskiej, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Straż Graniczna posiada doświadczenie w zakresie tymczasowo przywróconej kontroli granicznej, ponieważ kontrola była przywracana na polskiej granicy już trzykrotnie - podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku. Zdobyte doświadczenia pokazują, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie powodują istotnych utrudnień na drogach przecinających granicę państwową.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-11-20 08:55:22 [78.11.110.*] id:1566155  
Stefan: Napisał postów [26721], status [VIP] Reputacja
Kasiorka na 500+ jest potrzebna. Suwener za coś musi chlać...

Nick:
Treść:
2018-11-19 19:32:23 [83.10.230.*] id:1566146  
Gaz: Napisał postów [4298], status [VIP] Reputacja
Bardzo dobrze,łapać tych złodzieji i szmalcownikóa z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej,to największa plaga w Polsce przemytu.
[-1]

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2018-11-19 20:42:01 [185.127.20.*] id:1566152  
matejko66: Napisał postów [2998], status [Szycha] Reputacja
Naucz się w końcu poprawnie PISać "złodziei" i nie pokazuj swojej pisowskiej tępoty na forum!

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia