• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1145
  • Dodano: 2018-09-10 / 11:51
  • Komentarzy: 0

Opolska Izba Adwokacka zaprasza na wystawę, którą można obejrzeć w ratuszu

 
 
Opolska Izba Adwokacka zaprasza na wystawę, którą można obejrzeć w ratuszu

(Fot. Dżacheć)

W opolskim ratuszu można już obejrzeć wystawę pt. "Polscy Adwokaci na Śląsku w służbie społeczeństwu, prawu i godności " przygotowaną we współpracy z Archiwum Państwowym.


Celem wystawy jest przybliżenie sylwetek wybitnych opolskich adwokatów, którzy wyróżnili się w historii Śląska Opolskiego. Ekspozycja jest elementem obchodów 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu oraz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej.

- To rok szczególny dla adwokatury opolskiej oraz polskiej. Tu w ratuszu w godnym miejscu będzie okazja do obejrzenia wystawy poświęconej szczególnym osobom i wydarzeniom, które były z nimi związane. To zawód szczególnego zaufania, przez lata podczas wydarzeń opolscy adwokaci byli postaciami, którzy często bronili praw obywatelskich. W ten sposób możemy przypomnieć ich i uhonorować w taki sposób - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

- Wystawa poświęcona udziałowi adwokatów w budowie Polskości na tych terenach oraz obrony w procesach politycznych stanu wojennego została przygotowana wspólnie z Archiwum Państwowym i mamy możliwość prezentacji tej wystawy w ratuszu. Pierwszy etap wystawy dotyczy adwokatów okresu powojennego, którzy budowali samorząd państwowy i administracyjny. To mecenas Olejnik, twórca klubu Odra Opole, PSS Społem. Mecenas Kwoczek z Raciborza, czy Mecenas Piętka - dodaje Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

Druga część wystawy dotyczy adwokatów, którzy brali udział w procesach politycznych w trakcie trwania stanu wojennego. Takich osób było 11, na wystawie można obejrzeć kilku z nich. Jedna z tablic została poświęcona mecenasowi Wojnowskiemu. Również mecenasowi Ratajczakowi, którzy brał udział w obronie braci Kowalczyków. Wystawy by tej nie było, gdyby nie wkład pracy Archiwum Państwowego.

Dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu apeluje do osób, które mają w swoim posiadaniu materiały archiwalne związane z działalnością osób związanych z odbudową RP, czy związanego z wszelką działalnością społeczną lub organizacyjną prosi się o kontakt z Archiwum Państwowym, w celu przekazania takich materiałów.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".