• 0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 5384
  • Dodano: 2018-08-29 / 11:56
  • Komentarzy: 3

Dała się oszukać metodą na "pracownika ZUS" - Portret pamięciowy

 
 
Dała się oszukać metodą na "pracownika ZUS" - Portret pamięciowy

(KPP Kluczbork)

W jednym z mieszkań w Kluczborku doszło do kradzieży gotówki przez oszusta, podającego się za pracownika ZUS-u. Przestępca wykorzystując podeszły wiek pokrzywdzonej, a także jej zaufanie do instytucji, skradł portfel z oszczędnościami.

27 sierpnia, tuż przed godziną 11:00, do drzwi mieszkania jednego ze starszych małżeństw mieszkających w Kluczborku, zapukał mężczyzna podający się za "pracownika ZUS". Będąca w środku 81-latka była przekonana, że mężczyzna jest urzędnikiem, który przyszedł w sprawie jej emerytury. Wpuszczony do mieszkania oszust, wykorzystując zamieszanie związane z dokumentami, skradł kobiecie portfel w którym było blisko 2 500 zł. Kiedy 81-latka spostrzegła, że ma do czynienia z oszustem, ten uciekł już z mieszkania.

Policjanci zajmujący się tą sprawą sporządzili portret pamięciowy mężczyzny, który był w mieszkaniu małżeństwa. W związku z tym funkcjonariusze zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy rozpoznają mężczyznę widniejącego na zdjęciu, bądź posiadają jakiekolwiek informacje na temat opisywanego zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kluczborku osobiście, lub telefonicznie pod nr 77 - 417 03 03

Pamiętajmy!
Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i kradzieży oraz jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje metody działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest kradzież "na policjanta" lub innego urzędnika państwowego. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do Policji oraz innych instytucji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności takie jak obiady świąteczne czy przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Apelujemy o daleko idącą ostrożność i rozwagę oraz o niepodejmowanie pochopnych decyzji.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

reklama
loading...

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2018-08-29 22:20:20 [94.254.149.*] id:1561455  
tippmann: Napisał postów [5400], status [VIP] Reputacja
samo życie😀

Nick:
Treść:
2018-08-29 21:59:03 [217.99.135.*] id:1561451  
Gaz: Napisał postów [4264], status [VIP] Reputacja
Widać ,ze z KOD-u.

Nick:
Treść:
2018-08-29 16:43:10 [84.81.92.*] id:1561442  
BzZz: Napisał postów [3223], status [Szycha] Reputacja
Trzeba zrobić kampanię dla seniorów pt.: "Babciu/Dziadku Nie Oddawaj Swojej Emerytury ZUSowi". Jeszcze w grobach ZUS zacznie grzebać i szukać pieniędzy i składek. :)

Nick:
Treść: