• Wyświetleń: 5554
    • Dodano: 2018-07-04 / 10:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak sprawić aby wiosną krokusy mogły zakwitnąć w Twoim ogrodzie

    Krokusy to wyjątkowo urokliwe i barwne rośliny o licznych odmianach, będące zwiastunem nadchodzącej wiosny. Te zimotrwałe byliny wytwarzają żywo ubarwione kwiaty w różnych odcieniach bieli, fioletu i żółci. Mają kielichowate kształty i zakwitają wczesną wiosną lub jesienią.

    Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy krokusów: mieszańce ogrodowe o okazałych kwiatach i nieprzebranym bogactwie kolorów oraz krokusy botaniczne, mniejsze i delikatniejsze od mieszańcowych. Rośliny te wykształcają zielone, równowąskie lub lancetowate liście o półwzniesionym pokroju.

    Sadzenie i pielęgnacja
        
    Cebulki krokusówsadzimy na głębokość 8-10 centymetrów, w odstępach 5-10 centymetrów, umieszczając je ostrym końcem do góry. Cebulki można wysadzać we wcześniej wykopanym dołku, którego dno wymieszane jest z kompostem. Całość należy starannie nakryć ziemią, a następnie delikatnie ugnieść dłońmi podłoże i obficie podlać. Dobrze jest wyściółkować podłoże około 5-centymetrową warstwą kory, która zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi.
        
    Jeśli do sadzenia cebulek wybieramy miejsce na trawniku, jego fragment nacinamy z kilku stron i odwijamy na bok. Na odsłoniętym podłożu, po uprzednim jego spulchnieniu, umieszczamy cebulki i nakrywamy darnią.
        
    Odmiany kwitnące wiosną wysadzamy do gruntu jesienią, natomiast te jesienne późnym latem. W okresie suszy rośliny wymagają podlewania.

    Stanowisko pod uprawę krokusów
        
    Krokusy sadzimy na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Ze względu na mnogość odmian ich wymagania glebowe są nieco odmienne. Część preferuje gleby jałowe do umiarkowanie żyznych, żwirowate oraz przepuszczalne. Inne wolą umiarkowanie żyzne i wilgotne, próchniczne podłoża. Niektóre niskie odmiany najlepiej uprawiać w skrzyni wypełnionej piaszczystą glebą, donicy dla kwiatów cebulowych albo w zimnej szklarni. Niezbyt dobrym wyborem będą ciężkie podłoża o skłonności do podmakania.
    Rośliny są niezwykle łatwe do pielęgnacji, nie sprawią problemu nawet początkującym ogrodnikom.

    Przeznaczenie krokusów
        
    Te barwne kwiaty mogą być uprawiane w dowolnie wybranym przez nas miejscu w ogrodzie. Sprawdzą się na rabatach bylinowych gdzie będą pierwszym, wiosennym akcentem kolorystycznym. Będą się pięknie prezentować także w ogródkach skalnych, szczególnie odmiany o intensywnie wybarwionych kwiatach, posadzone pomiędzy kamieniami lub na rabacie podwyższonej. Niskie odmiany możemy uprawiać w skrzyniach lub donicach, które będą doskonałą ozdobą balkonów lub tarasów.
        
    Niezwykle popularnym sposobem jest sadzenie cebulek pośród krótko ostrzyżonego trawnika. Dzięki temu stworzymy w naszym ogrodzie pięknie wyglądającą, ukwieconą na kolorowo łąkę. Do czasu kiedy ich liście nie zaschną, powinniśmy jednak zaniechać koszenia trawnika.
    Rośliny te ładnie prezentują się w sąsiedztwie gatunków o równie intensywnych, barwnych kwiatach.

    Choroby i szkodniki
        
    Posadzone cebulki są szczególnie narażone na zjadanie przez myszy, nornice i wiewiórki. Z kolei kwiaty mogą być uszkadzane przez ptaki lub skubane przez kosy.

    Bogatą ofertę na cebulki krokusów znajdziecie Państwo w Sklepie Ogrodniczym Świat Kwiatów.

    Źródła:
    "Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych" red. J. Fronczak
    "Wielka encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z" Ch. Brickell
    "Rośliny cebulowe i bulwiaste" grupa 8 karta 9

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.