• 0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 5296
  • Dodano: 2018-03-07 / 11:36
  • Komentarzy: 15

Ratusz odpiera ataki ekologów w sprawie budowy centrum przesiadkowego

 
 
Ratusz odpiera ataki ekologów w sprawie budowy centrum przesiadkowego

(Fot. mat. pras. UM Opole)

Budowa centrum przesiadkowego to jedna z największych w ostatnich latach inwestycji drogowych. Miasto Opole zajęło stanowisko w sprawie blokowania przebudowy skrzyżowania przez m. in. działaczy Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych "Silesia".

O przebudowie skrzyżowania w rejonie Dworca Opole Wschodnie mówi się już od 3 lat. Projekt ten przygotowywany był wieloetapowo, włączając analizy m.in. wykwalifikowanych projektantów i analityków, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, Wojewody Opolskiego oraz ekspertów Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W jego przygotowaniu nagromadzono szereg dokumentów koncepcyjnych, technicznych i środowiskowych.

- Urząd Miasta Opola dysponuje kompletną dokumentacją techniczną, a także pełnym raportem o oddziaływaniu na środowisko i studium wykonalności inwestycji. Żeby rozpocząć pracę musieliśmy uzyskać m.in. akceptację Rady Miasta Opola, Decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu znak WOOŚ.4210.2.2016.JGD.15 o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 2 grudnia 2016 r., z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz Decyzję Wojewody Opolskiego o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej znak IN.I.7820.22.2017.AM, która dnia 2 października 2017 r stała się ostateczna - informuje Piotr Letachowicz z biura prasowego urzędu miasta.

Ekolodzy bezustannie protestują przeciwko budowie centrum przesiadkowego. Jako główny powód blokady podają wycinkę drzew i krzewów znajdujących się w okolicy stacji Opole-Wschód. Obecnie na obszarze przyszłej budowy drzew już nie ma, ich wycinkę przeprowadziło PKP na początku roku. Osoby wypowiadające się przeciw tej inwestycji podważają również kompetencje zatrudnionych ekspertów w sprawie, dodatkowo Tomasz Wolny ze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych "Silesia" podczas ostatniego spotkania zarzucał Urzędowi Miasta Opola złamanie prawa. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że główny przedstawiciel ekologów próbował zablokować wiele inwestycji, w tym budowę żłobka, kładkę na Bolko, budowę Polarisa, czy obwodnicę południową Opola.

- Dziś od jednej osoby można usłyszeć, że wszyscy którzy to nowe rozwiązanie komunikacyjne przygotowywali oraz instytucje wydające zgody na jego realizacje są w błędzie, a przyznane dofinansowanie w wysokości 112 mln zł powinno zostać Opolu odebrane. Po dwuletnich przygotowaniach to próba przysłowiowego "zawracania Wisły kijem" i działanie na szkodę opolan, którzy oczekują nowoczesnej i bezpiecznej komunikacji w mieście, a także rozwiązań na rzecz poprawy jakości powietrza. Z podobnymi atakami tej samej osoby miasto musiało się mierzyć zarówno przy rozbudowie Elektrowni Opole, powstawaniu fabryki firmy "Polaris", obwodnicy południowej, czy nawet żłobka przy ul. Górnej. Stawimy temu czoła również dziś - dodaje Piotr Letachowicz.

Każdego mieszkańca, który ma pytania lub wątpliwości w zakresie budowy centrum przesiadkowego miasto zaprasza do kontaktu z Miejskim Zarządem Dróg, by je wyjaśnić. - Nie będziemy jednak brać udziału w pozorowanej debacie, z której wnioski prezentowane były przez jej organizatora jeszcze zanim się odbyła. Obowiązują nas demokratyczne procedury, zgodnie z którymi to mieszkańcy dali Prezydentowi Miasta legitymację do działań na rzecz rozwoju. Oczywiście, nie każdemu muszą się one podobać, taki urok demokracji. Jednak jest to odosobniony głos na 128 tys. opolan. Miasto Opole stawia na nowoczesną, ekologiczną i komfortową komunikację, dlatego budowa centrum przesiadkowego będzie kontynuowana - kończy Letachowicz.

Przypomnijmy, zakończenie inwestycji wartej ponad 100 milionów złotych planowane jest na koniec 2019 roku. Prace obejmą między innymi budowę estakady, tunelu, parkingu na 300 miejsc oraz centrum przesiadkowego

Tomasz Wolny zapowiada, że ekolodzy na dzisiejszym spotkaniu odniosą się do argumentów ratusza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".