• Autor: Woytazz
    • Wyświetleń: 931
    • Dodano: 2025-06-26 / 13:59
    • Komentarzy: 0

    Zabytkowa lokomotywa przejdzie renowację. Opolski parowóz TKt48-127 odzyska dawny blask

    W sercu Opola, na Placu "Kory", już niebawem rozpoczną się długo wyczekiwane prace konserwatorskie zabytkowej lokomotywy TKt48-127 oraz towarzyszącego jej semafora. Zgodnie z zapowiedziami, oferty przetargowe zostaną otwarte 7 lipca, a wykonawca będzie miał 112 dni od podpisania umowy na zrealizowanie zadania.

    Lokomotywa, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu w pobliżu Dworca Głównego PKP, przez dekady przypominała mieszkańcom Opola o przemysłowej i kolejowej historii miasta. Parowóz TKt48-127, wyprodukowany na przełomie lat 1955/56 w zakładach FABLOK w Chrzanowie, to przykład technicznego dziedzictwa, które zyskało status zabytku ruchomego wpisanego do rejestru województwa opolskiego.

    Prace renowacyjne w większości zostaną przeprowadzone na miejscu. Ze względu na ograniczenia dotyczące wjazdu ciężkiego sprzętu (powyżej 10 ton) na plac przed dworcem, niemożliwe będzie przetransportowanie całej lokomotywy do warsztatów. Wyjątek mogą stanowić drobne elementy konstrukcji, które zostaną odłączone i poddane renowacji poza placem - analogicznie jak miało to miejsce w przypadku trwającego remontu żółtego mostku.

    Przypomnijmy, że parowóz przez wiele lat stał pomiędzy budynkiem dworca a gmachem poczty. W marcu 2023 roku, w związku z przebudową placu, lokomotywa została przeniesiona w okolice centrum przesiadkowego Opole Główne. Proces ten trwał dwa dni i wymagał precyzyjnej logistyki - najpierw maszynę podniesiono i umieszczono na specjalnej platformie, która następnie przewiozła ją na nowe miejsce ekspozycji.

    Model TKt48, do którego należy opolski parowóz, był produkowany w Polsce w latach 1950-1957, głównie z przeznaczeniem do obsługi lokalnych linii podmiejskich oraz ruchu towarowego. Parowozy te potrafiły rozpędzić się do 80 km/h, o ile torowiska pozwalały na rozwinięcie takiej prędkości. Łącznie powstały 293 egzemplarze tej serii.

    Renowacja lokomotywy TKt48-127 ma nie tylko przywrócić jej dawną świetność, ale również podnieść walory edukacyjne i turystyczne przestrzeni miejskiej. Dla wielu mieszkańców i miłośników kolejnictwa to szansa na nowo odkryć historię pary i stali, która przez dekady napędzała rozwój regionu.

    Zdjęcie (2/2)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    ,
    reklama

    Najczęściej czytane

    Powiązane materiały

    Polub nas!

    Chmura tagów

    Ogłoszenia