• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 17133
  • Dodano: 2023-12-17 / 08:00
  • Komentarzy: 0

  Można dostać nawet 35 tysięcy złotych na remont łazienki

  (Fot. Pixabay)

  Kuchnia i łazienka to pomieszczenia w domu, których remont może nas dosłownie zrujnować. Drogie są zarówno sprzęty, jak i sama usługa remontowa - skuwanie kafelek, podłączanie różnego rodzaju urządzeń itp. Dlatego dobrą informacją dla niektórych jest możliwość uzyskania dofinansowania na remont łazienki, które może wynieść nawet niespełna 35 tysięcy złotych.

  Wyremontować łazienkę na koszt państwa chciałby każdy. Nie każdy jednak chciałby znajdować się w sytuacji, która do tego uprawnia. Dofinansowanie remontu łazienki przysługuje bowiem osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy muszą dostosować swoje łazienki do szczególnych wymogów. Dzięki dotacjom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można zyskać na ten cel spore pieniądze.

  Program PFRON skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Z dofinansowania remontu łazienki może skorzystać każda osoba, która ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, lub osoba, która nie ukończyła 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz inne osoby, mające problem z poruszaniem się. Oczywiście problem musi być trwały - z dofinansowania nie może skorzystać osoba, która na przykład złamała nogę i za miesiąc wróci do pełnej sprawności. Skorzysta natomiast osoba starsza, która ma ograniczone możliwości poruszania się ze względu na wiek lub osoba niepełnosprawna. Pieniądze muszą być przeznaczone na dostosowanie pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Z dofinansowanie nie osoby, które mają zaległości finansowe względem PFRON lub osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat przed złożeniem wniosku były stroną umowy dofinansowania PFRON i z ich winy umowa została rozwiązana.

  Jakie dokumenty trzeba przedstawić?


  Aby skorzystać z dofinansowania remontu łazienki, należy wypełnić odpowiedni formularz (dostępny na stronach odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie) oraz złożyć go wraz z załącznikami (w PCPR lub za pośrednictwem systemu SOW udostępnionego przez PFRON). Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub jego odpowiednik, informacje finansowe (wysokość dochodów oraz liczba osób, z którymi tworzymy wspólne gospodarstwo domowe), informacje o innych źródłach finansowania zadania (na przykład o innych dotacjach na remont łazienki, jeżeli takie są) oraz inne załączniki, które mogą być wymagane w poszczególnych PCPR (np. dokumentacja fotograficzna, czy kosztorys prac).

  Ile można dostać?

  Maksymalna kwota dofinansowania remontu łazienki to 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż piętnastokrotność średniej pensji. Stosując to ograniczenie, kwota byłaby astronomiczna (zakładając, że średnia pensja wynosi 7 tysięcy złotych, można by było otrzymać ponad 100 000 zł), dlatego w zależności od miejscowości, stosowane są inne ograniczenia kwotowe - czasem jest to 10, czasem 20, a czasem nawet 35 tysięcy złotych.

  Czy pieniądze można dostać tylko na remont łazienki?


  Pieniądze z PFRON można przeznaczyć na likwidację barier architektonicznych. Tak więc można złożyć wniosek o dofinansowanie remontu łazienki, ale również starać się o pieniądze na montaż urządzenia dźwigowego, dostosowanie wejścia do budynku, czy dostosowanie innych pomieszczeń budynku.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".