• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2103
  • Dodano: 2023-10-01 / 20:18
  • Komentarzy: 1

  Ruszył program Ciepłe Mieszkanie

  Ciepłe Mieszkanie 2023 to program, w ramach którego można dostać dofinansowanie do termomodernizacji mieszkania - na wymianę okien czy źródła ciepła.

  Program ruszył na nowo 29 września z większymi dotacjami na remonty mieszkań. Ile można dostać? Jakie są zasady programu Ciepłe Mieszkanie?

  Program obejmuje teraz nie tylko właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale także najemców mieszkań komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe posiadające od 3 do 7 lokali mieszkalnych.

  W ramach programu, który ma na celu wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych, do rozdysponowania jest aż miliard złotych.

  Nowa edycja przewiduje wyższe dotacje niż poprzednia, co ma zachęcić większą liczbę beneficjentów do korzystania z programu.

  Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że "Ciepłe Mieszkanie" jest odpowiednikiem programu "Czyste Powietrze", skierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych.

  Dotacje obejmują koszty demontażu tzw. "kopciuchów", zakupu i montażu źródła ciepła lub podłączenia lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku.

  Podstawowy poziom dofinansowania wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych, co stanowi szansę na dotację do 16,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny. Preferencyjne warunki przewidziano dla mieszkańców gmin najbardziej zanieczyszczonych. Program obejmuje także dotacje dla wspólnot mieszkaniowych na kompleksową termomodernizację.

  Podczas drugiego naboru kwoty dotacji zostały zwiększone o około 10% w porównaniu z pierwszą edycją programu. Preferencyjne warunki dotyczące najbardziej zanieczyszczonych gmin mają dodatkowo zwiększyć intensywność dofinansowania o 5%.

  Czwarta część programu skierowana do wspólnot mieszkaniowych obejmuje różne opcje dotacji, każda do 60% kosztów kwalifikowanych. Obejmują one zakres od termomodernizacji z wymianą źródła ciepła po zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

  - Program realizowany jest w modelu, w którym NFOŚiGW udostępnia środki na realizację wfośigw, a one z kolei podpisują stosowne umowy z zainteresowanymi gminami. Następnie gminy ogłaszają na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców - beneficjentów końcowych. To osoby fizyczne, właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, osoby posiadające ograniczone prawa rzeczowe do lokali mieszkalnych, najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy, a także wspólnoty mieszkaniowe posiadające 3-7 lokali - wskazuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

  - Jeśli to zadanie zostanie wykonane, to dopuszcza się także sfinansowanie: zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonania stolarki okiennej i drzwiowej.- dodaje.

  W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu, zakup i montaż: nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

  - Do 350 tys. zł wsparcia można uzyskać w przypadku kompleksowej termomodernizacji z wymianą źródła ciepła, do 360 tys. zł jeśli przedsięwzięcie obejmuje dodatkowo zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (lub 375 tys. zł dla zadania uwzględniającego pompy ciepła) oraz do 150 tys. zł jeśli projekt zakłada tylko termomodernizację bez wymiany źródeł ciepła - wskazuje ministerstwo.

  Ciepłe Mieszkanie" stanowi zatem znaczący krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej i jakości życia mieszkańców oraz zachęca do przemyślanych inwestycji, kładąc nacisk na redukcję zanieczyszczeń.
  Źródło: gov/klimat
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-10-01 20:57:07 [89.64.39.*] id:1665177  
  Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
  Ja bym wolał program ciepła sąsiadka:D

  Nick:
  Treść: