• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2886
  • Dodano: 2022-11-30 / 08:01
  • Komentarzy: 0

  Zmiana terminu udostępnienia węzła autostradowego Opole - Południe

  Drogowcy wydłużają termin oddania węzła autostradowego do użytku. Rozbudowa DK45 weszła w finalny etap, którego jednym z elementów jest budowa czterowlotowego ronda na skrzyżowaniu DK45 z węzłem Opole Południe.


  Poza trwającą rozbudową DK45 równolegle prowadzone są prace w zakresie budowy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem (w tym przekopów pod montaż tablic zmiennej treści na węzłach w ciągu autostrady A4). W związku z koniecznością koordynacji tych dwóch zamierzeń, przewidywane udostępnienie dla ruchu węzła Opole Południe nastąpi w terminie do piątku 16 grudnia br.

  Do tego czasu dla kierowców podróżujących autostradą A4 proponowany jest zjazd na sąsiednich węzłach - węźle Opole Zachód lub węźle Krapkowice.

  W ciągu DK45 nadal obowiązuje na odcinku od wiaduktu nad A4 do skrzyżowania z łącznicą węzła autostradowego Opole - Południe ruch wahadłowy.

  Poza finalizowaniem prac związanych z budową tarczy ronda zlokalizowanego w okolicach zjazdu z autostrady trwają prace przy budowie wysp kanalizujących oraz parkingu, gdzie rozpoczęto montaż modułowych sanitariatów. W ciągu DK45 wymieniane są warstwy konstrukcyjne jezdni. Aktualnie w tym zakresie prace są prowadzone na pasie w kierunku Krapkowic.

  Zadanie obejmuje rozbudowę drogi krajowej nr 45 na odcinku Rogów Opolski - węzeł Opole Południe o długości ok. 2 km. W ramach inwestycji zostanie wzmocniona konstrukcja jezdni wraz z dostosowaniem do nośności 11,5 t/oś. Powstało już rondo na skrzyżowaniu DK 45 z drogami w kierunku Rogowa Opolskiego i m. Posiłek, natomiast trwają roboty budowy ronda turbinowego na skrzyżowaniu DK 45 z łącznicą węzła autostradowego. Powstanie także parking drogowy wraz z miejscem do ważenia i kontroli samochodów ciężarowych.

  Ponadto zostaną wykonane fragmenty równoległych dróg dojazdowych do pól - w miejsce dotychczas istniejących zjazdów bezpośrednich, zamontowane zostanie oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 45 na trasie Opole - Krapkowice od Rogowa Opolskiego do węzła autostradowego Opole Południe. Jest to bardzo istotne miejsce w sieci dróg krajowych woj. opolskiego, ponieważ droga krajowa na tym odcinku stanowi bezpośredni dojazd i zjazd z autostrady A4 za pośrednictwem łącznicy węzła autostradowego Opole Południe.

  Zakończenie prac zaplanowano z końcem bieżącego roku.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".