• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1369
  • Dodano: 2022-11-29 / 12:10
  • Komentarzy: 1

  Obrót fikcyjnymi fakturami VAT. Opolska Prokuratura prowadzi śledztwo

  (Fot. Archiwum)

  Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT. Jest to już 26. osoba z zarzutami w tym śledztwie.


  Do zatrzymania doszło 16 listopada 2022 r. w Warszawie. Mężczyzna podejrzewany jest o to, że brał udział i pośredniczył w nielegalnym procederze wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT przez podmioty gospodarcze, z którymi związany był inny podejrzany w tej sprawie. Zatrzymany nawiązywał współpracę z osobami reprezentującymi firmy zainteresowane pozyskaniem nierzetelnych faktur, a następnie zlecał innemu podejrzanemu wystawienie faktur VAT dokumentujących wykonanie usług, których w rzeczywistości nigdy nie wykonano. Docelowo potwierdzenia fikcyjnych transakcji były dostarczane do końcowych odbiorców i służyły tym podmiotom do nieuprawnionego obniżania należnego podatku VAT.

  W przestępczy proceder zaangażowanych było co najmniej 60 podmiotów gospodarczych. Grupa przestępcza stworzyła szereg spółek, których celem był obrót nierzetelnymi fakturami VAT, a stworzenie łańcucha transakcji miało na celu utrudnienie wykrycia nielegalnej działalności.

  Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur, poświadczenia nieprawdy oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

  Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy ABW w Opolu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawa jest rozwojowa.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-29 12:25:31 [83.4.145.*] id:1652544  
  [moderacja]: Napisał postów [5074], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: