• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1181
  • Dodano: 2022-07-03 / 17:21
  • Komentarzy: 1

  Kruszwil, Maffashion, Dubiel. Internetowe gwiazdy ukarane

  (Fot. iStock)

  Bardzo popularni influencerzy zostali ukarani przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O co poszło?
  Młode gwiazdy sieci są na celowniku UOKiK już od dawna. Urzędnicy uważają, że influencerzy nie oznaczali swoich postów czy filmów jako reklamowe czy partnerskie. Chodzi o materiały, w których celebryci reklamowali produkty i usługi. Otrzymywali za to pieniądze od firm, ale odbiorcy nie mieli takiej wiedzy. Mogli sądzić, że gwiazda szczerze poleca np. kosmetyki.


  Kiedy tymi praktykami zajął się UOKiK, wielu z influencerów wprowadziło zmiany. W nowych materiałach zaczęli umieszczać stosowne informacje, a nawet robili to w przypadku starszych treści.

  - Prowadzimy jednocześnie kilka działań związanych z rynkiem infuencer marketingu. W trakcie postępowań wyjaśniających zbadaliśmy profile najpopularniejszych influencerów oraz ich kontrakty, sprawdzając warunki współpracy i ustalenia z reklamodawcami: markami i agencjami marketingowymi. Sprawdziliśmy m.in., z czego konkretnie wynikają zaniedbania w oznaczaniu postów sponsorowanych: kiedy winę ponosi twórca, a kiedy ukrycia charakteru reklamy wymaga sam zleceniodawca. Niezbędne było więc pozyskanie odpowiedzi twórców na konkretne pytania lub przesłanie nam odpowiednich dokumentów - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, dodając, że liczył na dobrą współpracę.

  Przeliczył się.
  Część twórców internetowych zignorowała pisma od UOKiK. A to utrudnia postępowanie. Takie naruszenie przepisów i może skończyć się nałożeniem kary finansowej nawet do 50 mln euro. "Mając na uwadze wszystkie okoliczności, Prezes UOKiK wydał 6 decyzji, które dotyczą ukarania influencerów za brak współpracy. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł" - precyzuje UOKiK.

  Kary pieniężne otrzymali:

  Kruszwil Marek Kruszel - 50 tys. zł
  MD Marcin Dubiel - 25 tys. zł
  Maffashion Julia Kuczyńska - 30 tys. zł
  Paweł Malinowski - 20 tys. zł
  Marcin Malczyński - 10 tys. zł
  Marley Marlena Sojka - 4 tys. zł

  Decyzje nie są prawomocne. Influencerom przysługuje odwołanie do sądu.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-03 22:38:55 [5.173.104.*] id:1643081  
  Król Forum: Napisał postów [1670], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Tyle to oni wydają w knajpach....

  Nick:
  Treść: