• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1212
  • Dodano: 2022-04-02 / 08:18
  • Komentarzy: 1

  Kiedy w tym roku wypada Wielkanoc?

  (Fot. iStock)

  Wielkanoc to tzw. święto ruchome. Oznacza to tyle, że termin zależy od kalendarza liturgicznego i co roku wypada ona w inne dni.

  Święta ruchome to - wyjaśnijmy - takie, które nie są związane z jedną datą. Ich termin nie jest ustalony raz na zawsze. O ile Boże Narodzenie obchodzimy 25-26 grudnia, to wiele innych świąt w Kościele katolickim jest ruchomych. Należą do nich m.in. środa popielcowa (zawsze 46 dni przed Wielkanocą), zesłanie Ducha Świętego (niedziela, 49 dni po Wielkanocy) czy niedziela palmowa (poprzedzająca Wielkanoc).

  Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Wynika to z tradycji biblijnej. W święta wielkanocne katolicy czczą zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu, co z kolei wierni upamiętniają w Wielki Piątek. Zgodnie z zapisami w Biblii stało się to trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Obchodzono je w czasie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co oznaczało nastanie nowej pory roku. Jednak to zjawisko astronomiczne nie wypada co roku w tym samym terminie. Przełożenie żydowskiego kalendarza na współczesny zdecydowało o tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym.

  Inaczej sprawa wygląda w przypadku Bożego Narodzenia, bo jego data jest jasno w Biblii wskazana. To "osiem dni przed kalendami styczniowymi", czyli odniesienie do konkretnego terminu.

  Wielkanoc 2022 data
  Zatem, kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc?
  10 kwietnia - niedziela palmowa
  15 kwietnia - Wielki Piątek
  16 kwietnia - Wielka Sobota
  17 kwietnia - Wielkanoc
  18 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy

  Dodajmy jeszcze, że wierni Kościoła prawosławnego posługują się kalendarzem gregoriańskim. Wielkanoc będą więc obchodzili 24 kwietnia.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-04-02 08:49:43 [5.184.228.*] id:1636029  
  M1974P: Napisał postów [13561], status [VIP] Reputacja
  W niedzielę ??? :P

  Nick:
  Treść: