• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 942
  • Dodano: 2022-01-21 / 14:25
  • Komentarzy: 0

  Mieszkańcy powiatu krapkowickiego nie dali się oszukać

  (Fot. Policja)

  Kolejny raz ostrzegamy przed oszustami, którzy działają metodą na "policjanta" lub podobnymi. W ostatnich dniach policjanci kilka takich prób. Na szczęście mieszkańcy powiatu krapkowickiego zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać. Jednak są wśród nas osoby, które pomimo policyjnych apeli w dalszym ciągu dają się nabrać. Dlatego rozmawiajmy i propagujmy odpowiednie reakcje, aby każdy wiedział jak się zachować w razie zagrożenia.

  20 stycznia, do naszej jednostki zgłosiła się 60-letnia kobieta, która otrzymała telefon od rzekomego 'policjanta', który jest na tropie przestępców, którzy prawdopodobnie są w posiadaniu jej wrażliwych danych. Taki telefon odebrało wczoraj jeszcze kilku innych mieszkańców powiatu krapkowickiego.

  Oszuści podczas rozmowy przedstawiali się za policjantów i informowali, że jest prowadzona sprawa wobec grupy przestępczej, która mogła pozyskać dane z dowodów osobistych. Twierdzili, że grupa ta może teraz wykorzystać dane do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Na szczęście czujność mieszkańców naszego powiatu nie zawiodła. Każda z osób odpowiednio zareagowała rozłączając się.

  Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują. Wiedza na temat oszustw i świadomość technik manipulacyjnych stanowią najlepsze zabezpieczenie. Dlatego tak często, przy każdej okazji o tym mówimy. Mówmy o tych zagrożeniach również w domach. Przestępcy w takich sytuacjach są bezlitośni więc informujmy także seniorów ponieważ oni są największą grupą ryzyka.

  Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się np. pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy ani nie pytają o ich ilość.

  W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

  Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".