• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 976
  • Dodano: 2021-10-17 / 18:45
  • Komentarzy: 3

  Policja ostrzega przed jesiennymi zagrożeniami na drodze

  Jesień to trudny okres dla kierowców. Szybciej zapada zmrok, przez co dłużej podróżujemy w ograniczonej widoczności. Gorsze są również warunki atmosferyczne, które wymuszają na nas zmianę techniki prowadzenia pojazdu.

  Niewidoczni piesi i rowerzyści

  Piesi i rowerzyści stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że może dochodzić do wypadków.
  Policja przypomina, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli kierujący jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  "W tym okresie często zdarza się, że nasz dyżurny otrzymuje zgłoszenia od samych kierowców, którzy byli blisko potrącenia takiej osoby" - mówi nam nadkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. Policjant w rozmowie z nami apeluje do kierowców aby ci, widząc osoby bez elementów odblaskowych, informowali o tym policję.

  Mokre liście

  Policja przypomina, że rano nawierzchnie dróg mogą być pokryte warstwą mokrych liści, które spadają z drzew. Zbagatelizowanie tego zagrożenia i nieodpowiednia technika prowadzenia pojazdu w takiej sytuacji, może doprowadzić do obrócenia auta.
  "Mokre liście są niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze wydłużają naszą drogę hamowania, a po drugie często jest tak, że zalegają one tylko po jednej stronie jezdni, co oznacza, że tylko część pojazdu jedzie po mokrych liściach, a druga część po asfalcie. Jeśli naciśniemy wtedy na hamulec, wówczas pojazd zacznie się obracać. W efekcie możemy wylądować na poboczu, ewentualnie na drzewie." - tłumaczy nadkomisarz Nowacki.

  Nisko świecące słońce i poranne przymrozki

  Wczesna pora dnia, nisko świecące słońce, nocne i poranne przymrozki, śliska nawierzchnia, a do tego dekoncentracja kierowcy - to tylko kilka czynników, które mogą realnie zakłócić spokojną jazdę samochodem.
  Najbardziej oślepiające słońce występuje wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Kąt padania promieni słonecznych często wtedy sprawia, że nieprzydatne stają się samochodowe daszki przeciwsłoneczne. Warto wówczas korzystać z okularów przeciwsłonecznych. Policja w takiej sytuacji apeluje aby zmniejszyć prędkość jazdy. Prosi też o zachowanie odpowiedniej odległość od aut jadących przed nami aby w przypadku nagłego hamowania nie doszło do zderzenia.

  Niebezpiecznym zjawiskiem dla kierowcy są również poranne przymrozki. Temperatura oscylująca w granicach 0 °C sprawia, że jezdnie są śliskie, mimo braku śniegu. Czarny asfalt może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa. Lepiej sprawdzić jego stan hamując intensywnie, jednak zachowując przy tym środki bezpieczeństwa - robiąc to, gdy na drodze nie ma innych uczestników ruchu.

  Silny wiatr i mgła

  Jesienią groźny dla kierowców jest także silny wiatr, a zwłaszcza jego gwałtowne porywy, gdy np. z osłoniętego obszaru pojazd wjeżdża w teren otwarty. Jest on niebezpieczny także pod względem powalonych na drogach drzew.

  Kolejnym zagrożeniem jest mgła, która znacznym stopniu ogranicza widoczność, co negatywnie wpływa na prowadzenie samochodu, w tak ograniczonych warunkach. Trudno wówczas ocenić odległość oraz prędkość innych pojazdów.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-10-17 18:52:53 [89.67.3.*] id:1623369  
  DonPedro69: Napisał postów [9881], status [VIP] Reputacja
  No, bo nigdy jesieni nie było i trzeba o tym napisać, że jest :D

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-10-18 09:16:02 [217.173.195.*] id:1623416  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Patrząc na ciągłe popisy kierowców, niestety trzeba tłuc takie informacje bez końca. Jak chociaż do jednego dotrze, że pogoda ma wpływ na zachowanie się samochodu na drodze, to warto :)
  2021-10-18 11:27:55 [89.67.3.*] id:1623422  
  DonPedro69: Napisał postów [9881], status [VIP] Reputacja
  Taka ciekawostka: słuchając CR Olomouc usłyszałem jak to w lecie ludzie zapominają, że jadąc przez góry trzeba mieć coś ciepłego ze sobą. Dochodzi do wypadku i wyskakuje gość w t-shircie i krótkich spodenkach, czeka kilkadziesiąt minut na pomoc i marznie. Wniosek: dziś głupota jednak króluje i za wszystkich trzeba myśleć i im przypominać. Mądry czyta i myśli, że inni mają go za idiotę.
  [1]