• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2735
  • Dodano: 2021-05-10 / 14:02
  • Komentarzy: 0

  Przed nami 13 Noc Muzeów w Opolu. Podano harmonogram

  (Fot. Dżacheć)

  W ramach tegorocznego wydarzenia, organizatorzy pragną stworzyć normalne i zarazem bezpieczne zwiedzanie. Mimo to większość wydarzeń odbywa się online.


  13. Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 15 maja. Każde z Muzeów, które przystępuje do tegorocznego programu ma swój osobny regulamin. - Chcemy, żeby było normalnie i bezpiecznie - podkreślają organizatorzy. Tegoroczna Noc Muzeów ma zasadę i motto "Mimo wszystko".

  W tegoroczne wydarzenie włączyło się :Archiwum Państwowe w Opolu; Centralne Muzeum Jeńców Wojennych; Muzeum Diecezjalne; Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu; Muzeum Śląska Opolskiego; Muzeum Uniwersytetu Opolskiego; Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

  - To motto ma też drugie znaczenie. To 13 Noc Muzeów, jako muzeum etnograficzne z zaangażowaniem obserwujemy zachowania związane z kulturą ludową. Podejście do życia związane z obserwowaniem i ocenianiem tego co się dzieje. Symbolika liczb każe nam spojrzeć na ten numer 13 właśnie w ten sposób, oby szczęśliwy - słyszymy.

  Co roku 18 mają obchodzimy Dzień Muzeów, który również -jak zapowiadają organizatorzy - będzie celebrowany.

  - Mam nadzieję, że to już ostatni raz kiedy się otwieramy i zostaniemy już otwarci na stałe. Ogromnie się cieszę że wszystkie muzea włączają się w tą Noc Muzeów z tak bogatym programem. Wszyscy jesteśmy spragnieni tego, by korzystać z dobrodziejstw opolskich instytucji. To ważny rok i program będzie to podkreślał. Mowa o 100 rocznicy III Powstania Śląskiego - mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

  W akcję włączyło się także Archiwum Państwowe. - 13tka kojarzy się z 13tą kartą tarota symbolizująca śmierć. Noc Muzeów w Archiwum będzie przebiegała przede wszystkim online - słyszymy.

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów 3 przygotowało program nawiązujący do tegorocznego hasła przewodniego. - Serdecznie zapraszamy na rozmowę online. Będziemy pytać dlaczego osoba naraża życie by relacjonować wojnę. Czy właściwe jest nazywanie korespondenta wojennego zawodem. Wewnątrz budynku muzeum będziemy wyświetlać film przedstawiający losy korespondenta wojennego. Będzie też wystawa poświęcona fotograficznemu utrwalaniu wojennej Warszawy - mówi Natalia Kryjom-Barylak.

  - Od godziny 18.00 do północy będzie można zwiedzać ekspozycję stałe i wystawy czasowe. Będziemy dostępni zarówno stacjonarnie jak i online na platformie Facebook, TikTok, Twitter, Instagram czy Spotify gdzie zostaną zamieszczone playlisty - mówi Jarosław Wąsik z Muzeum Polskiej Piosenki.

  Cały program tegorocznej Nocy Muzeów można sprawdzić na stronie www.nocmuzeow.opole.pl

  Warto dodać że od odwiedzających tereny otwarte nie są wymagane maseczki.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".