• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4824
  • Dodano: 2021-03-02 / 13:06
  • Komentarzy: 1

  Opolanie wymienili już ponad milion monet o wartości pół miliona zł. Maszyna ma już nazwę

  Opolanie wymienili już ponad milion monet o wartości pół miliona zł. Maszyna ma już nazwę
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  We wtorek w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego oficjalnie "ochrzczono" maszynę do wymiany drobnych. Autorem nowej nazwy jest pan Tomasz z Opola, a od dziś drobne będziemy wymieniać w "Garściaku Opolskim".


  Akcja Narodowego Banku Polskiego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Codziennie do wymiany monet ustawiają się kolejki. W ciągu ostatniego miesiąca wymieniono w maszynie ponad milion monet. Dziennie wyciągane jest blisko 240 kilogramów drobniaków. Kwota, która w ten sposób została wypłacona to około pół miliona złotych. Dlaczego bank zachęca do wymiany drobnych tłumaczy prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP.

  - Nie jest tajemnicą, że wyprodukowanie drobnych pieniędzy jest o wiele droższe niż ich nominał. Dzięki temu, że drobne wracają do obiegu, oszczędzamy nasze środowisko. Zachęcamy więc do tego, by przychodzić i wymieniać swoje drobne. Dzisiaj specjalne podziękowania składamy panu Tomaszowi, który wygrał konkurs na nazwę dla naszej maszyny - mówi Paweł Frącz.

  Nazwę "Garściak Opolski" zaproponował pan Tomasz z Opola. Opolanin przyznaje, że jeszcze nie miał okazji korzystać z maszyny, a kiedy zobaczył konkurs na nową nazwę pomysł do głowy przyszedł błyskawicznie.

  - "Garściak Opolski" to była moja pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy. Dosłownie wieczorem, jak trafiłem na artykuł konkursowy napisałem od razu. Ta nazwa nie wzięła się znikąd. To słowo wymyśliliśmy z kolegami jeszcze za młodu, kiedy bawiliśmy się w wymyślanie nowych słów. Do maszyny wrzuca się pieniądze garściami, stąd pomysł na nazwę - mówi pan Tomasz, który uczestniczył dziś w symbolicznych "chrzcinach" maszyny.

  - Przychodzą tutaj osoby ze skarbonkami, puszkami. Zdarzał się osoby, które wymieniały jednorazowo po kilkanaście tysięcy złotych. Zdarzyło się też, że osoby przychodziły z walizkami pieniędzy zgromadzonych przez lata, o różnym nominale - dodaje Frącz.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-02 18:45:51 [188.147.57.*] id:1608955  
  Odrażający drab: Napisał postów [2175], status [Szycha] Reputacja
  "Czy mogę być dłużna grosik?"

  Nick:
  Treść: