• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2186
  • Dodano: 2020-12-16 / 09:37
  • Komentarzy: 0

  Wawelno najlepsze w konkursie "Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa"

  (Fot. UMWO)

  Wawelno, Stradunia, Kadłub i Mochów to tegoroczni laureaci konkursu "Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa". Zarząd województwa właśnie rozstrzygnął tegoroczną regionalną edycję tej rywalizacji.


  W konkursie biorą udział sołectwa, które zrealizowały swoje pomysły, wykorzystując przy tym pieniądze z funduszu sołeckiego. Do tej edycji zgłosiło się dziewięć miejscowości.

  Najwyżej jury konkursowe oceniło projekt mieszkańców Wawelna z gminy Komprachcice. Zrealizowali oni projekt pn. "Wieloletnia modernizacja obiektu sportowo-rekreacyjno -wypoczynkowego i kulturalnego". Przez 11 lat realizowano, a teraz zakończono wieloletnią modernizację obiektu służącego mieszkańcom całej wsi. To teren o powierzchni powyżej 1 ha, z piętrowym budynkiem, w którym są 2 szatnie, pomieszczenia socjalne dla kibiców i niepełnosprawnych , biuro , świetlica wiejska wyposażoną w kompletny sprzęt audiowizualny i nagłaśniający oraz wyposażone zaplecze kuchenne. Ponadto w ramach projektu powstało bezpieczne pełnowymiarowe boisko z nową murawą , studnią głębinową i nawodnieniem. W ramach projektu cały teren został ogrodzony, boisko zostało w pełni oświetlone, a jego teren jest monitorowany i nagłośniony. W realizację projektu zaangażowane były wszystkie organizacje społeczne działające w sołectwie. Łączna wartość projektu wyniosła 320 tys. zł, z czego z funduszu sołeckiego wydano 163 tys. zł, a wkład własny sołectwa wyniósł blisko 50 tys. zł. Za swój projekt Wawelno otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł.

  Drugie miejsce i nagrodę 4000 zł zdobyła Stradunia z gminy Walce za projekt pn. "Flańce- park nad rzeką", czyli pełne zagospodarowanie parku nad rzeką. Znajdujący się w centrum wsi park jest obecnie perełką tej miejscowości i zdecydowanie wpłynął na poprawę warunków życia jego mieszkańców. W ramach projektu powstało miejsce do odpoczynku, relaksu, zabawy, spotkań, koncertów, gier, placu zabaw, a także nauki. Łączna wartość projektu wyniosła 240 tys. zł, z czego z funduszu sołeckiego przeznaczono 40 tys. zł, a wkład własny sołectwa wyniósł blisko 70 tys. zł

  Jury przyznało też dwa trzecie miejsca, nagradzane każde kwotą 3000 zł. Zdobyły je Kadłub z gminy Strzelce Opolskie za projekt pn. "Kadłubska zagroda- ocalmy dziedzictwo naszych przodków" oraz Mochów z gminy Głogówek za projekt pn. "Stodoła Wiejska"

  Z uwagi na duże zaangażowanie mieszkańców wszystkich zgłoszonych wsi, nakład pracy własnej, umiejętność pozyskania środków zewnętrznych i konsekwencję w działaniu, Zarząd Województwa Opolskiego przyznał dodatkowo 5 wyróżnień z nagrodą finansową w wysokości po 1 000 zł dla wsi:

  Grodzisko gm. Strzelce Opolskie- za projekt "Plac rekreacyjno- wypoczynkowo- edukacyjny Łączymy pokolenia",

  Sarny Małe gm. Lewin Brzeski- za projekt "Remont świetlicy wiejskiej w Sarnach Małych",

  Nowa Wieś Mała gm. Lewin Brzeski- za projekt "Utrzymanie i doposażenie placu zabaw i terenu rekreacyjnego w Nowej Wsi Małej"

  Wężowice gm. Świerczów - za projekt "Zagospodarowanie placu na cmentarzu komunalnym Gola-Wężowice"

  Prądy gm. Dąbrowa- za projekt "Potrzeba rodzi działanie"

  - To właśnie aktywność mieszkańców sprawia, że opolska wieś jest tak wspaniała. W naszym regionie z funduszu sołeckiego korzysta wiele miejscowości, bo to sposób na realizację pomysłów mieszkańców - mówi członek zarządu województwa Antoni Konopka. - I co roku mamy kogo nagradzać, a nasze opolskie projekty są też dostrzegane w ogólnopolskich edycjach tego konkursu - dodaje.

  Zgodnie z regulaminem etapu wojewódzkiego, laureat pierwszego miejsc- czyli w tym roku Wawelno - weźmie udział w ogólnopolskiej edycji konkursu "Fundusz sołecki- najlepsza inicjatywa". A przypomnijmy, że dwie edycje temu "Chatka pod Brzozami" z Wojciechowa w gminie Olesno została uznana za najlepszy projekt w Polsce. W ostatniej edycji Brożec z gminy Walce, za projekt pn. "Stodoła - nowoczesność z nutą tradycji" zdobył trzecie miejsce w kraju.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".