• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1504
  • Dodano: 2020-08-31 / 18:18
  • Komentarzy: 0

Na Moście Groszowym w Opolu pojawiło się 21 nowych postulatów sierpniowych

 
 
Na Moście Groszowym w Opolu pojawiło się 21 nowych postulatów sierpniowych

(Fot. Dżacheć)

Opole uczciło 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Na Moście Groszowym w Opolu pojawiło się 21 nowych postulatów sierpniowych.


Obchody rocznicowe zostały zainaugurowane w niedzielę 30 sierpnia. Na placu Wolności w Opolu odsłonięto wystawę upamiętniającą strajki, które prowadzone były w regionie, w tym samym dniu na opolskim rynku odbył się koncert "Tu rodziła się Solidarność".

W poniedziałek 31 sierpnia zaplanowano dalsze obchody, to właśnie 31 sierpnia 1980 r. podpisane zostały porozumienia sierpniowe między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym w wyniku czego powstała "Solidarność".

- 31 sierpnia, 18. dzień strajku. W sali BHP Stoczni Gdańskiej o godz. 16.00 strajkujący i delegacja rządowa podpisują dokument końcowy porozumień. Strajk oficjalnie dobiega końca. Lech Wałęsa wypowiedział wtedy słowa: "Uzyskaliśmy wszystko, co w obecnej sytuacji mogliśmy uzyskać. Resztę też uzyskamy, bo mamy rzecz najważniejszą: nasze niezależne samorządne związki zawodowe. To jest nasza gwarancja na przyszłość." - czytamy w publikacji Izby Pamięci Solidarności w Opolu.

Oryginalna instalacja, która pojawiła się na Moście Groszowym została przygotowana przez Fundację im. Romana Kirsteina i miasto Opole.

W godz. 10.00 - 20.00 w związku z dalszymi obchodami rocznicy Opolanie mogą zwiedzić Izbę Pamięci Solidarności, mieszczącej się w Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy ul. Damrota 1 w Opolu.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".