• Wyświetleń: 832
  • Dodano: 2021-09-22 / 15:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Co to jest wada ukryta samochodu? Jak postępować po kupnie?

  Co to jest wada ukryta samochodu? Jak postępować po kupnie?
  Kupno samochodu to dla wielu z nas ważny moment w życiu. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego pojazdu. Rynek wtórny może jednak kryć wiele niespodzianek, niekoniecznie tych korzystnych. Co w sytuacji gdy okaże się, że w kupionym pojeździe dojdzie do wykryta wady, która nie była widoczna ani możliwa do wykazania podczas początkowych oględzin? Jako kupujący nie musisz wcale zostać sam z tym problemem! Prawo stoi po Twojej stronie, wystarczy odrobina wiedzy i upór w dochodzeniu swoich praw.


  1. Wada ukryta samochodu - co to jest?


  2. Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?


  3. Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?  Wada ukryta samochodu - co to jest?


  Zakup pojazdu to z reguły duże i emocjonujące wydarzenie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku poszukiwań auta na rynku wtórnym może dojść do sytuacji, w której sięgnięcie po samochód z usterką będzie mocno prawdopodobnym scenariuszem. Jeżeli jednak przed finalizacją transakcji nie wiedzieliśmy o tej wadzie - wówczas można zgłosić się do sprzedającego z rękojmią za wady fizyczne pojazdu. Czym jednak w zasadzie jest wada ukryta auta? Warto poznać tę definicję. Praktyka dowodzi, że nawet udanie się na miejsce zakupu z osobą, która jest doświadczona w kwestiach motoryzacyjnych nie musi z automatu oznaczać uchronienia się przed zakupem feralnego egzemplarza. Takie ryzyko w przypadku wyposażania się w pojazd na rynku wtórnym jest naturalnie większe. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na http://kalkulator-ocac.auto.pl/wada-ukryta-samochodu/.  Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?


  W tej sytuacji sprzedawca niezwłocznie powinien przystąpić do wymiany lub usunięcia wady bez przysparzania nadmiernych niedogodności dla kupującego. Odbywa się to z tytułu rękojmi. Jeżeli jednak jest to niemożliwe lub wymagałoby nadmiernych kosztów - wówczas warto rozwiązać tę sprawę polubownie, zgodnie ze sposobem, jaki zaproponują obie strony. Odpowiednie przepisy, które regulują takie sytuacje są opisane w szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i Kodeksie Cywilnym.


  Zakup auta wiąże się także z koniecznością zakupu odpowiednich ubezpieczeń. Warto w tym celu sprawdzić dostępne propozycje i w ramach aktualnego zestawienia na kalkulator-ocac.auto.pl.


  Jeśli jednak mamy do czynienia z nieuczciwym lub opornym sprzedawcą - wówczas nowy posiadacz auta może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do sądu. Do ukazania ukrytych usterek nie musi dochodzić od razu po nabyciu pojazdu. To powinno zatem w pełni wyjaśniać, dlaczego nabywca ma aż dwa lata od chwili zakupu pojazdu do wnoszenia roszczeń z tytułu rękojmi. Dlatego też powinno się podjąć wszelkie starania zmierzające do tego, aby znaleźć takie wady w kupionym pojeździe.


  Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?


  Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a konkretnie art. 556 - sprzedawca odpowiada względem kupującego jeśli sprzedana rzecz posiada wadę fizyczną. Określa się to rękojmią sprzedającego. W ramach tej rękojmi odpowiedzialność jest ponoszona nie tylko przez sprzedawcę, który jest przedsiębiorcą. Dotyczy to również przypadku, gdy sprzedawca jest osobą prywatną. Zgodnie z przepisami kupujący może sporządzić oświadczenie zmierzające do obniżenia ceny. Jeżeli jednak sprzedający zareaguje szybko i bez uciążliwości dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na taką, która będzie wolna od wad - wówczas nie ma konieczności spisywania oświadczeń.


  Powyższy poradnik powinien przybliżyć zagadnienie wady ukrytej oraz wykazać, że dochodzenie swoich praw wcale nie musi być trudne!

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".