• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2267
  • Dodano: 2020-05-16 / 13:59
  • Komentarzy: 0

  Kaplica cmentarna znów otwarta. Przywrócono zwyczajową formę pogrzebów

  Kaplica cmentarna znów otwarta. Przywrócono zwyczajową formę pogrzebów

  (Fot. Archiwum)

  Do niedawna uroczystości żałobne były ograniczone do stacji przy grobie, a kaplica na cmentarzu w Opolu pozostawała zamknięta. Na szczęście i ten dział wraca do normalności. Będziemy mogli w większym gronie żegnać swoich bliskich.


  Dekretem biskupa opolskiego przywrócona została możliwość zwyczajowej formy pogrzebu. Może wziąć w nim udział do 50 osób, ale w kaplicy na cmentarzu Opole Półwieś jednocześnie może znajdować się około 27 osób (liczbę osób w pomieszczeniach zamkniętych reguluje rozporządzenie).

  Na mocy nowego dekretu biskupa opolskiego Andrzeja Czai od 1 maja uroczystość pogrzebowa może mieć formę z trzema stacjami i obecnością trumny bądź urny). Zastrzeżenie jest takie, że tam, gdzie cmentarz znajduje się w pobliżu kościoła, można przeprowadzić kondukt z zachowaniem zasady dystansowania się. Tam natomiast, gdzie cmentarz jest oddalony od kościoła, należy do niego podjechać samochodami.

  W uroczystościach pogrzebowych może brać udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej. We Mszy pogrzebowej i kaplicach cmentarnych obowiązują jednak ograniczenia (1 osoba na 10 m2). W efekcie w kaplicy cmentarza Komunalnego w Opolu w uroczystości może brać udział około 27 osób (przy zasadzie 1 osoba na 15m2 było to 18 osób).

  - Kaplica jest ponownie otwarta, a pracownicy Zakładu Komunalnego, który administruje cmentarzami komunalnymi, po każdej uroczystości będą przeprowadzali dezynfekcję - informuje Zakład Komunalny w Opolu.

  Warto pamiętać, że wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".