• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2323
  • Dodano: 2020-03-19 / 17:53
  • Komentarzy: 4

  Wykorzystują epidemię, by oszukiwać osoby starsze

  Wykorzystują epidemię, by oszukiwać osoby starsze

  (KWP Opole)

  Oszuści nie cofną się przed niczym, nawet przed wykorzystaniem obecnej, trudnej sytuacji epidemiologicznej. Działając metodą na "wnuczka" czy "policjanta" próbują wyłudzić od seniorów ich oszczędności. W ostatnim czasie, uaktywnili się w naszym regionie, gdzie tylko wczoraj policjanci odnotowali 19 prób oszustw. Niestety, mieszkanki powiatu głubczyckiego oraz opolskiego dały się im zwieść i straciły pieniądze.

  W związku z panującą trudną i niecodzienną sytuacją, większość z nas pozostaje w domu. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Niestety, sytuację taką wykorzystują przestępcy, a odizolowanie i dobrowolna kwarantanna, tylko ułatwiają im działanie. Pomysły oszustów oprócz metody na "wnuczka" czy "policjanta" bywają w tym trudnym czasie bardzo różne. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, banki czy urzędy państwowe.

  Seniorzy, by nie narażać ich życia i zdrowia - pozostają sami w domu. W rozmowie telefonicznej przestrzegajmy osoby najbliższe przed oszustami:

  Informujmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze

  nigdy też nie angażują osób postronnych w policyjne działania

  Funkcjonariusze nie informują o zagrożonym przez hackerów koncie bankowym i nie zalecają przelewów na konta "bezpieczne"

  Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

  Od wczoraj odnotowaliśmy 19 usiłowań oszustw, z czego dwa skuteczne. W powiecie głubczyckim jedna z seniorek przekazała oszustowi 100 tysięcy złotych, natomiast w powiecie opolskim 20 tys. złotych.

  W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta lub osobę najbliższą - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

  Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

  Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-03-20 09:59:32 [5.173.32.*] id:1594081  
  Król Forum: Napisał postów [1322], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Wyszedł pomysłodawca tej metody, niedługo znowu się zacznie

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 23:54:20 [5.173.56.*] id:1594049  
  tippmann: Napisał postów [6151], status [VIP] Reputacja
  100 tysięcy,ładny strzał😀👏👍

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 22:01:12 [5.173.32.*] id:1594021  
  Król Forum: Napisał postów [1322], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Kto moje zdjęcie fstawil?

  Nick:
  Treść:
  2020-03-19 20:09:46 [89.64.39.*] id:1593989  
  Demotywator: Napisał postów [34233], status [VIP] Reputacja
  No złapać takiego oszusta i na ochotnika wysłać na testy szczepionek...niech się do czegoś przyda łajza;)

  Nick:
  Treść: