• Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 1319
  • Dodano: 2019-11-07 / 13:50
  • Komentarzy: 2

  Przemoc i rasizm w spektaklu "Czarna Skóra, Białe Maski"

  Przemoc i rasizm w spektaklu "Czarna Skóra, Białe Maski"

  (Fot. Monika Stolarska)

  Przemoc fizyczna, słowna i systemowa w stosunku do osób ciemnoskórych będzie głównym tematem premierowego przedstawienia, które już 8 listopada w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Aktorzy przeniosą widza do korzeni polskiej czarności, historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku, aż do brutalnych doświadczeń z formami przemocy we współczesnym świecie.

  Bohaterami spektaklu "Czarna Skóra, Białe Maski" będą uczestnicy spotkania dla "Anonimowych Rasistów", którzy opowiedzą o swoich przeżyciach związanych z dyskryminacją oraz absurdzie zdobywania obywatelstwa. - To jest bardzo ważne dla mnie, aby opowiedzieć o swoim własnym doświadczeniu - podkreślił Wiktor Bagiński, reżyser.

  Ważnymi elementami spektaklu będą osobiste, szczere wypowiedzi bohaterów w formie przystępnej dla widza tak, aby ten zastanowił się czy praktykuje rasistowskie zachowania. - Mówimy o rzeczach, które się dzieją i się nam zdarzyły. Opowiadając to po jakimś czasie możemy się z tego śmiać, ale rzeczywiście jak się dzieje taka sytuacja to są ogromne emocje, strach i wielkie czekanie na to, co się wydarzy, bo wszystko może się wydarzyć. Odtwarzanie tego nie jest też tak łatwe - tłumaczy aktorka Sibonisiwe Ndlovu-Sucharska.

  W naszym kraju rasizm występuje.- Nadzieję trzeba mieć, że to się zmieni. Jak nam dobrze pójdzie, jak dobrze zagramy jestem przekonany, że tak będzie - podkreślił Karol Kossakowski, aktor wcielający się w rolę Denisa.

  Spektakl jest realizacją zwycięskiego projektu III edycji Konkursu MODELATORNIA. Premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu 8 listopada.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-11-07 17:40:01 [188.123.205.*] id:1584445  
  ombre: Napisał postów [18138], status [VIP] Reputacja
  No pełnej sali to im nie wróżę.Ale autorzy spektaklu się tym nie martwią że na to dzieło przyjdzie garstka ludzi.Unia dopłaci.

  Nick:
  Treść:
  2019-11-07 13:56:23 [31.60.20.*] id:1584435  
  liberty: Napisał postów [2740], status [Szycha] Reputacja
  Moze jakis spektakl jak to dzis wyglada np w Niemczech? Dzis role sie odwróciły ale o tym lewackie media żyjące wciaz w średniowieczu nie mowia...

  Nick:
  Treść: