• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1058
  • Dodano: 2019-09-10 / 12:36
  • Komentarzy: 0

Kajakarze z Opola wywalczyli 8 medali podczas weekendowych mistrzostw Polski

 
 
Kajakarze z Opola wywalczyli 8 medali podczas weekendowych mistrzostw Polski

(Fot. Dżacheć)

W weekend 7 i 8 września na Odrze w Opolu rozegrały się Mistrzostwa Polski w Maratonie kajakowym. Zwodnicy sekcji kajakowej AZS-u Politechniki Opolskiej wywalczyli aż 8 medali.


Zawodnicy w ramach mistrzostw w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania dystans od 4 aż do 28 kilometrów, a wszystko to już po raz trzeci w stolicy regionu.

Obserwatorzy weekendowych zawodów mogli być zdziwieni, że nie samo pływanie wchodziło w skład wyścigu. To co szczególnie wyróżnia maraton kajakowy to tzw. ,,przenoski," czyli część dystansu, ok. 200 metrów w specjalnie wyznaczonej strefie, które trzeba przebiec niosąc łódkę podczas każdego z pokonywanych okrążeni.

Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w Maratonie kajakowym w Opolu jedno okrążenie wynosiło 4 kilometry, także zawodnicy oprócz samego dystansu na wodzie mieli do pokonania od 1 do 6 ,,przenosek."

- Podczas zawodów rozgrywanych w Opolu bezbłędnie spisała się dwójka tegorocznych Mistrzów Europy w Maratonie kajakowym Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora (KU AZS Politechnika Opolska), która zwyciężyła w konkurencji kanadyjek dwójek seniorów na dystansie 24 kilometrów. Nasi zwodnicy od początku płynęli w czołówce i dwa okrążenia przed metą skutecznie zaatakowali podczas przenoski, dzięki czemu wysunęli się na pewne prowadzenie, które utrzymali aż do samej mety. Miejsce trzecie zajęła druga opolska dwójka Piotr Kuleta i Grzegorz Szpynda. Zwycięstwo w wielkim stylu zaliczyły również panie Karolina Markiewicz i Zuzanna Wolbach (KU AZS Politechnika Opolska), które zwyciężyły w konkurencji kajakowych dwójek seniorek na dystansie 24 kilometrów. W tej samej konkurencji na czwartej pozycji dopłynęła druga opolska osada Aleksandra Jacewicz i Paulina Markiewicz. Natomiast w konkurencji kajakowych dwójek seniorów na dystansie 28 kilometrów na drugim stopniu podium stanęli Michał Bil oraz Piotr Morawski, ten pierwszy zdobył również srebro w konkurencji jedynek na tym samym dystansie. Na drugim stopniu podium stanęła także Karolina Markiewicz w konkurencji kajakowych jedynek seniorek na dystansie 24 kilometrów, a w tej konkurencji brązowy medal dorzuciła jej siostra Paulina Markiewicz. Worek medali dla Opola zamyka brązowy medal Mateusza Borgieł wywalczony w konkurencji kanadyjek jedynek seniorów na dystansie 24 kilometrów. Warto wspomnieć, że blisko podium znalazła się także juniorka KU AZS-u Politechniki Opolskiej Martyna Leśniak, która zajęła 4 miejsce w konkurencji jedynek na dystansie 20 kilometrów - informują trenerzy AZS.

- Jesteśmy zadowoleni ze zwycięstwa na dwójce podczas tych zawodów, składa się na to kilka czynników. Po pierwsze mogliśmy wygrać w naszym mieście dla naszych kibiców, a po drugie był to dla nas swoisty sprawdzian przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata w Maratonie, na które wylatujemy w październiku do Chin. Rezultat, który udało nam się uzyskać daje spore nadzieje na sukces podczas Mistrzostw Świata, ale dobrze wiemy, że jeszcze wiele pracy przed nami - mówi Mateusz Zuchora.

8 zdobytych medali przez zawodników KU AZS-u Politechniki Opolskiej dało mu 4 miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski w Maratonie. Zwyciężył w niej AZS AWF Poznań, który mógł pochwalić się 12 medalami, w tym 4 złotymi. Drugi był MKS Czechowice-Dziedzice.

- 8 medali w wykonaniu naszych zawodników to świetny wynik, drugi pod względem ilości. Jak mówi przysłowie apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co do 4 miejsca w klasyfikacji medalowej to wynika ono z tego, że w tej imprezie brały udział wszystkie kategorie wiekowe zawodników. Nasza kadra składała się głównie z kategorii seniorów i kilku juniorów. Serdecznie zachęcamy dzieci i młodzież z Opola do rozpoczęcia przygody z kajakami w naszym klubie. Jestem pewien, że w Opolu wychowamy kolejne pokolenia Mistrzów Polski i nie tylko -mówi trener KU AZS-u Politechniki Opolskiej Jacek Skowroński.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".