• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 3465
  • Dodano: 2019-08-02 / 22:26
  • Komentarzy: 2

  Wojewódzkie i Miejskie Obchody Święta Policji w Opolu

  Wojewódzkie i Miejskie Obchody Święta Policji w Opolu

  (Fot. Dżacheć)

  2 sierpnia br. roku w stolicy naszego województwa, odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Policji na Opolszczyźnie. Zasłużeni policjanci otrzymali odznaczenia, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. Były też mianowania na kolejne stopnie służbowe.


  Gospodarzem uroczystości był Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Komendant Miejski Policji w Opolu podinsp. Rafał Drozdowski. Na uroczystości przyjechał także Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bowiem świętujemy w tym roku 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:30 mszą świętą w Kościele Franciszkanów p.w. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu, ulicami miasta przemaszerowała kompania honorowa oraz poczty sztandarowe Policji i innych służb mundurowych. Następnie na Placu Kopernika w Opolu odbyły się główne uroczystości, których gospodarzem był Komendant Wojewódzki policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Komendant Miejski Policji w Opolu podinsp. Rafał Drozdowski. Tegoroczne obchody dodatkowo związane są z 100. rocznicą powołania Policji Państwowej. Patronatem honorowy uroczystość objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pani Elżbieta Witek.

  W obchodach uczestniczyli: Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, parlamentarzyści ziemi opolskiej, Wicewojewoda Opolski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, przedstawiciele instytucji, firm, organizacji społecznych oraz mieszkańcy Opolszczyzny.

  Gospodarz uroczystości, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, przywitał wszystkich zaproszonych gości. Podkreślił wagę historyczną tego wydarzenia, mówiąc: "powołanie Policji Państwowej w 1919 roku to wydarzenie również fundamentalne dla dzisiejszej Policji. To wówczas narodził się etos, postawa i patriotyzm wpisany w naszą formację. Dziękuję wszystkim policjantom garnizonu opolskiego, że każdego dnia, z pełnym oddaniem i determinacją, kontynuują misję zapoczątkowaną 100 lat temu".

  Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk odczytał list Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pani Elżbiety Witek do policjantów. Pani minister ubolewała, że nie mogła być razem z funkcjonariuszami w Opolu. W swoim liście dziękowała za ich służbę i poświęcenie oraz zapewniła, że policjanci jak i cała formacja mogą liczyć na jej wsparcie. Generał Jarosław Szymczyk pogratulował wszystkim odznaczonym, wyróżnionym i awansowanym policjantom. Podkreślił rolę wyróżnionych dzielnicowych, mówiąc: "w sposób szczególny gratuluję policjantom wybranym przez mieszkańców Opolszczyzny w plebiscycie na najpopularniejszego dzielnicowego. To Wy jesteście wizytówką Policji, to Wasza codzienna służba sprawia, że mieszkańcy naszego kraju czują się bezpiecznie, że wciąż rośnie zaufanie do całej formacji. Dlatego kłaniam się Wam nisko i dziękuję z całego serca za Waszą służbę".

  Na uczestników naszego święta czekało wiele atrakcji. Na pl. Wolności odbył się festyn, gdzie opolscy policjanci przygotowali liczne niespodzianki dla najmłodszych, ale nie tylko. W policyjnym miasteczku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było m.in. ,,koło fortuny" z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa czy pokaz policyjnego wyposażenia, które używane jest na co dzień podczas służby. Nie zabrakło również stoiska z laboratorium kryminalistycznego, gdzie chętni zapoznali się ze sprzętem służącym do zabezpieczania śladów oraz samemu pobrać swój własny odcisk linii papilarnych.

  Była również możliwość spotkania i porozmawiania z naszymi policyjnymi pasjonatami. Policjanci opowiadali o ich hobby, pasjach i zainteresowaniach poza służbą. To między innymi kompozytor muzyki filmowej, pasowany rycerz czy modelarz odwzorowujący policyjne radiowozy z całego świata. Mamy również pisarza, którego książkę jeden z portali wytypował na najlepszą na tegoroczne lato. No i oczywiście nie sposób pominąć "Policusia" - maskotkę opolskiej komendy, którą najlepiej znają nasi milusińscy.

  Całość uroczystości uświetnił koncert w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w wykonaniu Big Bandu Uniwersytetu Opolskiego pod dyrekcją Rolanda Mendela oraz solistów.

  Funkcjonariusze naszego garnizonu otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe, były też mianowania na kolejne stopnie służbowe. W całym województwie opolskim awanse - we wszystkich korpusach - otrzymało 782 funkcjonariuszy. W trakcie uroczystości, akty mianowania otrzymali wytypowani policjanci garnizonu opolskiego. W tym roku, w całym garnizonie opolskim, odznaczonych i wyróżnionych zostało łącznie 72 osoby. Wyróżnieni zostali także zwycięzcy konkursu na najpopularniejszego dzielnicowego Opolszczyzny.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-08-03 19:36:08 [185.127.22.*] id:1579379  
  Rolnikos: Napisała postów [9049], status [VIP] Reputacja
  Zwykli do sztandaru i musztry wyżsi stopniem do odznaczenia. Z życia wzięte.

  Nick:
  Treść:
  2019-08-03 17:19:44 [188.123.205.*] id:1579376  
  ombre: Napisał postów [18121], status [VIP] Reputacja
  Widać po 24Opole że ta wystawa to największe święto w 800 letniej historii Opola.A jeszcze niedawno milicjanci stali pod kościołami i zapisywali kto wchodzi i wychodzi.Milicjant zawsze będzie tylko milicjantem.

  Nick:
  Treść: