• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1890
  • Dodano: 2019-07-30 / 08:27
  • Komentarzy: 1

Miliony na ochronę na bioróżnorodności

 
 
Miliony na ochronę na bioróżnorodności

(Fot. Archiwum)

Niemal 16 milionów złotych podzielił zarząd województwa opolskiego pomiędzy kolejnych beneficjentów projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej naszego regionu. To rozstrzygnięcie konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. A następny konkurs na takie działania już w sierpniu.

Dziewięć podmiotów otrzyma w sumie 15 milionów 994 tysiące złotych na projekty, związane z ochroną bioróżnorodności. To m.in. pieniądze na ochronę zagrożonych gatunków, rozbudowę infrastruktury dla ochrony bioróżnorodności czy edukację ekologiczną w całym regionie. Pieniądze trafią m.in. do gmin Kędzierzyn-Koźle, Olesno, Nysa, Gogolin, Popielów, Lewin Brzeski i Opole.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że pieniądze zostaną wydane zarówno na projekty inwestycyjne, jak i edukacyjne. - Słowo bioróżnorodność jeszcze cztery lata temu paraliżowało, a teraz widzimy, że wokół nas jest coraz więcej odnowionych parków i stawów, przejść dla zwierząt, miejsc edukacji przyrodniczej. To także nowe drzewa i rośliny oraz programy edukacyjne. To wszystko pomaga w podwyższeniu walorów przyrodniczych naszego otoczenia - dodaje marszałek. - To cieszy, bo dzięki tym projektom nie tylko zmienia się przestrzeń wokół, ale żyjemy coraz bardziej świadomi znaczenia przyrody na co dzień - mówi Andrzej Buła.

W rozstrzygniętym naborze jednym z projektów jest np. projekt Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych, realizowany wspólnie z gminami Leśnica i Pokój. Zakłada on m.in. wdrożenie systemu gromadzenia i udostępniania danych przyrodniczych w oparciu o technologię GIS, opracowanie programów ochrony wybranych obszarów oraz doposażenie oddziału Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych na Górze Św. Anny - obiektu, gdzie prowadzona jest edukacja ekologiczna.

Do tej pory pieniądze na ochronę bioróżnorodności pomogły m.in. w rozbudowie istniejącej szklarni w opolskim ogrodzie zoologicznym, ochronie zabytkowych parków w Sławięcicach, Dąbrowie czy Brzegu. Swoją infrastrukturę edukacyjną w Ładzy i Pokrzywnej poprawił także Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. A to jedynie niewielka cząstka zrealizowanych inwestycji.

A już w sierpniu na kolejne projekty dotyczące ochrony bioróżnorodności czeka 11 milionów złotych. O dotacje w kolejnym konkursie będą mogły się starać samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje związane z ochroną przyrody, uczelnie i firmy. Dofinansowanie można uzyskać na realizację przedsięwzięć związanych m.in. z ochroną gatunków zagrożonych, ochroną i odbudową zagrożonych siedlisk przyrodniczych, tworzeniem centrów ochrony różnorodności biologicznej, opracowaniem programów ochrony dla parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. Wsparcie mogą uzyskać także projekty zakładające tworzenie nowych oraz ochronę istniejących pomników przyrody, użytków ekologicznych, stanowisk dokumentacyjnych, zespołów przyrodniczo-krajobrazowych czy też wykorzystanie lokalnych zasobów przyrodniczych, prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnych.

Projekty można zgłaszać od 19 do 26 sierpnia.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-07-30 10:19:59 [165.225.72.*] id:1579193  
dontomasso: Napisał postów [3357], status [VIP] Reputacja
"pieniądze na ochronę bioróżnorodności" kolejne miliony ktore sa utopione w blocie. wystarczy popatrzec co sie dzieje w lasach, tam w ostatnich czasach sa tylko sosny sadzone. rolnicy na polach wysiewaja kukurydze i rzepak. moze tu powinni zaczac od bioróżnorodności!!!

Nick:
Treść: