• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3195
  • Dodano: 2019-04-10 / 15:39
  • Komentarzy: 4

  Udziały WiK na sprzedaż. Miasto będzie szukać inwestora

  Udziały WiK na sprzedaż. Miasto będzie szukać inwestora

  (Fot. Dżacheć)

  Od decyzji radnych na najbliższej sesji Rady Miasta będzie zależało, czy Miasto będzie mogło znaleźć inwestora, który odkupi udziały w opolskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja. To forma kredytu, jednak podstawą są udziały w spółce, które posiada miasto.


  - Chcielibyśmy tą część akcji, która pozwoli mieć kontrolę nad WiK zachować, a resztę sprzedać, co da kwotę około 80 mln zł. Pieniądze wykorzystalibyśmy do realizacji miejskich inwestycji jak aquapark, stadion miejski czy dom kultury - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

  Miasto chce znaleźć inwestora, instytucję finansową, która poprzez zakup udziałów wspomoże budżet inwestycyjny miasta. - Struktura udziałów wpłynie na skład rady nadzorczej. Jedno z miejsc będzie skierowane do potencjalnego udziałowca, a skład zarządu nie ulegnie zmianie, ze względu na jakość i dobrą ocenę działalności spółki. Przez kolejne 20 lat chcemy odkupywać te udziały, więc one wrócą do miasta. Może się tak zdarzyć, że kwota sprzedaży będzie wyższa niż zakładamy - dodaje Wiśniewski.

  Takie transakcje są nowe w skali kraju. Przeprowadził ją miedzy innymi Polski Fundusz Rozwoju w Gdyni. Miasto zakłada, że w kolejnych latach znacznie trudniej będzie sięgać po unijne finansowanie a potrzeby miasta są znaczne.

  - Jeżeli chodzi o kwestie związane z cenami, to nie będzie to miało wpływu na kształtowanie cen wody i ścieków. Ta transakcja nie wpłynie na standard usług, czy zmianę wielkości zatrudnienia, czy wynagrodzeń w spółce - dodaje skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska.

  - Ceny wody w Opolu są jednymi z najniższych w Polsce. Cena w naszej ocenie jest bardzo atrakcyjna, odkup będzie się odbywał po tej wycenie. Jeśli chodzi o odkup zakładamy marżę 2 procent, które może od nas oczekiwać inwestor. Miasto ma już wycenę rynkową spółki WiK, a jej szacunkowa wartość to około 300 mln zł - podkreśla prezydent.

  Warto dodać, że miasto posiada 88 proc. udziałów w spółce. Inwestor miałby zakupić 37 procent udziałów, co szacunkowo daje kwotę 80 mln zł, jednak nie jest powiedziane, że kwota ta nie wzrośnie .


  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-04-10 18:39:01 [89.64.58.*] id:1573226  
  pinoczet: Napisał postów [202], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Podejrzewam jeśli byłoby to opłacalne to zainteresowałby się tym inwestor prywatny ale skoro się nie zainteresował to wychodzi na to że propozycja 2% marży będzie dla niego bardziej opłacalna. Co w realiach biznesowych lepiej kupić obligacje Grecji. Skończy się tym że za wszelką cenę będą dążyć do zrealizowania obietnic wyborczych a potem zacznie się spłacanie kredytów, marż i na końcu dopłacanie do wybudowanych obiektów ze szczególny wskazaniem na stadion i dom kultury ( swoja drogą, dlaczego nie starają się o środki z Ministerstwa Kultury)

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2019-04-11 08:24:02 [217.173.195.*] id:1573269  
  wojtasoks: Napisał postów [5071], status [VIP] Reputacja
  A skąd wiesz, że się nie starają. Niestety czasy kiedy różne fundusze były wypłacane z góry na planowane inwestycje skończyły się. teraz trzeba wyłożyć pieniążki, rozliczyć inwestycję i dopiero można oczekiwać zwrotu części poniesionych kosztów. To jest dywersyfikacja źródeł przychodu, fakt, że w sumie dług miasta nie powinien przekroczyć połowy rocznego budżetu musi być zachowany.
  2019-04-10 19:50:08 [31.0.70.*] id:1573233  
  jacek0667: Napisał postów [1050], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Rozumiem że prezes się nie zmieni? No to szukajcie frajerów...

  Nick:
  Treść:
  2019-04-10 16:34:08 [89.64.58.*] id:1573214  
  pinoczet: Napisał postów [202], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  pierwszy warunek to polski kapitał, drugi warunek to budzące wątpliwości tzw. inwestycje

  Nick:
  Treść: