• 0
0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3667
  • Dodano: 2019-03-19 / 09:05
  • Komentarzy: 3

Chciała sprzedać dziecko przez internet

 
 
Chciała sprzedać dziecko przez internet

(Fot. Dżacheć)

Przygotowanie do handlu ludźmi, nielegalna adopcja, oszustwo, wyłudzanie pieniędzy - to przestępstwa, na trop których wpadli cyberkryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Zaczęło się od lakonicznego ogłoszenia w Internecie, o oddaniu dziecka do adopcji. Teraz z zarzutami między innymi handlu ludźmi i oszustwa muszą się liczyć 2 kobiety w wieku 22 i 26-lat. Zdaniem śledczych sprawa ma charakter rozwojowy.


Na początku marca, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, podczas monitorowania sieci internetowej, natrafili na bardzo niepokojące treści. Na jednym z forów ogłoszeniowych oraz na popularnym portalu społecznościowym, zostały umieszczone oferty, sugerujące wprost handel ludźmi. Ktoś proponował, że za odpowiednią opłatą odda dziecko do adopcji.

Policjanci ustalili, że ogłoszenia te opublikowane zostały stosunkowo niedawno. Nie było jednak pewności, czy nie pojawiały się już wcześniej. Konto na portalu społecznościowym z nielegalnym ogłoszeniem było założone na fałszywe dane. Policjanci ustalili jednak adres zamieszkania osoby, która mogła je opublikować. Okazało się, że jest tam zameldowane również roczne dziecko. W takiej sytuacji, cyberkryminalni musieli działać bardzo szybko. Już następnego dnia, 13 marca br., do drzwi wytypowanego mieszkania w powiecie nyskim zapukali mundurowi.

W środku były 2 kobiety w wieku 22 i 26-lat. 22-latka przyznała, że to ona umieściła ogłoszenia, by spróbować wyłudzić pieniądze od zainteresowanych adopcją osób. Na miejscu policjanci zabezpieczyli komputer i telefony komórkowe z korespondencją związaną właśnie z nielegalną adopcją i wpłatami z tego tytułu.

Z zebranego przez śledczych materiału dowodowego wynika, że młodsza z kobiet symulowała ciążę przed osobami zainteresowanymi jej ofertą. Wówczas 22-latka nalegała na wpłacanie jej pieniędzy na zakup odżywek, witamin, lekarstw czy akcesoriów dla niemowlaków - w ten sposób miała wyłudzać pieniądze. Jak ustalili mundurowi, do nielegalnej adopcji nigdy nie doszło, a roczne dziecko starszej z kobiet sądownie przekazane zostało pod opiekę rodzinie zastępczej.

Całość śledztwa nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Opolu. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci dokładnie sprawdzą teraz aktywność obu kobiet w internecie. Już teraz muszą się one jednak liczyć z zarzutami związanymi z przygotowaniem do handlu ludźmi oraz z oszustwem. Wówczas kara może sięgnąć do 8 lat więzienia.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-03-19 20:11:14 [5.173.33.*] id:1572035  
tippmann: Napisał postów [5644], status [VIP] Reputacja
nysa i okolice to same patole zza buga
[-3]

Nick:
Treść:
2019-03-19 18:11:06 [194.29.183.*] id:1572024  
nikkk: Napisał postów [157], status [wyjadacz] Reputacja
Jak można na taki głupi pomysł w paść

Nick:
Treść:
2019-03-19 09:17:33 [79.187.170.*] id:1572006  
fuksik: Napisał postów [731], status [rozpisany/na] Reputacja
Mamusia..

Nick:
Treść: