• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1745
  • Dodano: 2018-11-13 / 10:28
  • Komentarzy: 0

Już za tydzień kolejna "wampiriada". Studenci zachęcają do oddania krwi

 
 
Już za tydzień kolejna "wampiriada". Studenci zachęcają do oddania krwi

(Fot. Archiwum)

Już 20 oraz 21 listopada odbędzie się kolejna edycja Akcji Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa "Wampiriada".


Wielkimi krokami zbliża się kolejna akcja organizowana przez Studenckie Honorowe Krwiodawstwo. Krew będzie można oddawać przez dwa dni - we wtorek 20.11 oraz w środę 21.11, w godzinach od 9:00 do 14:00, w budynku "Łącznik" Politechniki Opolskiej przy ul. Mikołajczyka 16 w Opolu. Organizatorem Akcji Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa "Wampiriada" jest Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, Studenckim Studiem Radiowym Emiter oraz Placówką Straży Granicznej w Opolu.

- Dla naszych bohaterów jak zawsze będzie czekał słodki poczęstunek - świeżutkie drożdżówki, gorąca herbata i kawa - zapewniają organizatorzy.

Osoby uczące się oraz pracujące dostaną zwolnienie lekarskie, ponadto każdy krwiodawca ma szanse otrzymać atrakcyjne nagrody, uczestnicząc w organizowanych konkursach!

Organizatorzy przypominają, że każdy, kto chce oddać krew musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim trzeba w dniu akcji być osobą pełnoletnią, zdrową (co najmniej 2 tygodnie po przeziębieniu i 4 po cięższej chorobie) i ważyć powyżej 50kg. Ważne jest też to, aby nie przyjmować antybiotyków ani leków na stałe. Krwiodawca powinien odczekać co najmniej pół roku, jeśli wcześniej przebył jakieś zabiegi chirurgiczne, lub wizytował w studio tatuażu i piercingu.

- Jeśli jesteś kobietą, dodatkowo nie możesz oddawać krwi podczas miesiączkowania - podkreślają lekarze.
Serdecznie zapraszamy nie tylko wszystkich studentów, ale także mieszkańców Opola.

Warto pamiętać, że przed oddaniem krwi należy być wypoczętym, wyspanym, zdrowym, oraz odpowiednio nawodnić organizm (dzień przed oddaniem krwi wypić minimum 1,5 litra płynów). Około godzinę przed oddaniem krwi zjeść lekkostrawny posiłek, jednak ważne jest, by nie zawierał tłuszczy pochodzenia zwierzęcego jak mleko, kiełbasa, pasztet, rosół, śmietana, tłuste mięso, jaja, ciasta z kremami oraz orzeszki ziemne. Najlepiej wstrzymać się od palenia papierosów, a pod żadnym pozorem nie pić alkoholu.
Liczy się każda kropla!
Patronat 24opole
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".