Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Opole

    zaprasza na:

    I Forum Kobiet w Opolu

    30

    czerwca

    2026

    WTOREK

    Opole
    Opole
    Opole
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny/zapisy

    Start imprezy

    start imprezy:

    11:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz Rada Kobiet w Opolu zapraszają na I Miejskie Forum Kobiet w Opolu "Bezpieczna w sieci, uważna na co dzień" w dniu 30 czerwca 2026 roku (wtorek) o godzinie 11.00 w przestrzeni miejskiej Urban Lab (Centrum Przesiadkowe "Opole Główne", ul. 1 Maja 4, piętro 3).

    I Miejskie Forum Kobiet w Opolu to wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu, rozwojowi osobistemu, aktywności społecznej oraz dobrostanowi psychicznemu kobiet. Organizowane przez Miasto Opole - Centrum Dialogu Obywatelskiego we współpracy z Radą Kobiet w Opolu będzie przestrzenią do zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń oraz budowania relacji. W programie znalazły się inspirujące wykłady, spotkania z ekspertkami, warsztaty oraz rozmowy poświęcone wyzwaniom współczesnych kobiet.

    Program:

    10:30
    Rejestracja uczestniczek i uczestników

    11:00-11:15
    Otwarcie Forum i powitanie gości
    Oficjalne rozpoczęcie I Miejskiego Forum Kobiet w Opolu, przedstawienie idei wydarzenia oraz partnerów wspierających inicjatywę.

    11:15-12:00
    Wykład wprowadzający
    "Dezinformacja - jak się przed nią bronić? Prewencja dezinformacji dla liderek społecznych"
    Wykład poprowadzi dr Irina Tkeshelashvili - ekspertka specjalizująca się w komunikacji strategicznej, integracji europejskiej oraz przeciwdziałaniu dezinformacji, członkini FemGlobal oraz Team Europe Direct przy Komisji Europejskiej w Polsce.

    Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, jak rozpoznawać mechanizmy manipulacji informacyjnej, jakie zagrożenia niesie dezinformacja dla społeczeństw oraz jak skutecznie budować odporność na fałszywe przekazy. Prelegentka przedstawi przykłady działań dezinformacyjnych na przykładzie Gruzji, Ukrainy i Mołdawii, omówi instrumenty przeciwdziałania stosowane przez Unię Europejską oraz zaprezentuje polskie rozwiązania służące walce z manipulacją informacyjną.

    12:00-13:00
    "Sukces ma kobiecą twarz" - panel dyskusyjny z udziałem kobiet sportu współorganizowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej
    Jednym z najważniejszych punktów programu będzie wyjątkowy panel poświęcony kobietom, które dzięki talentowi, determinacji i ciężkiej pracy osiągnęły sukces na najwyższym poziomie sportowym. Rozmowa skoncentruje się wokół tematów związanych z przełamywaniem stereotypów, radzeniem sobie z presją, budowaniem kariery, godzeniem życia zawodowego i prywatnego oraz poszukiwaniem własnej definicji sukcesu.

    W panelu udział wezmą:
    ? Katarzyna Połeć - wielokrotna mistrzyni Polski w siatkówce, reprezentantka Polski i zawodniczka UNI Opole,
    ? Natasza Górnicka - była reprezentantka Polski w piłce nożnej, mistrzyni Polski i zdobywczyni Pucharów Polski,
    ? Marta Knoch (z domu Wójcik) - była reprezentantka Polski i Węgier w short tracku, medalistka mistrzostw Europy.

    Panel będzie okazją do poznania kulis profesjonalnego sportu z perspektywy kobiet, które przez lata rywalizowały na najwyższym poziomie i dziś inspirują kolejne pokolenia zawodniczek.
    Dyskusję poprowadzi Magda Szybińska, dziennikarka Radia Opole.

    13:00-13:30
    Przerwa obiadowa
    Czas na odpoczynek, rozmowy i wymianę doświadczeń.

    13:30-15:00
    Warsztaty tematyczne (do wyboru)

    1. Bezpieczeństwo w sieci - prawne aspekty użytkowników mediów społecznościowych
    Warsztat poprowadzi Martyna Janikowska - radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu oraz Rady Kobiet w Opolu.
    Podczas spotkania uczestniczki poznają najważniejsze zagadnienia związane z ochroną prywatności, odpowiedzialnością za publikowane treści, cyberprzemocą, naruszeniami dóbr osobistych oraz możliwościami dochodzenia swoich praw w internecie. Warsztat będzie praktycznym przewodnikiem po świecie cyfrowego bezpieczeństwa i świadomego korzystania z mediów społecznościowych.

    2. Opolanka dziś i jutro - bezpieczna, świadoma, spokojna
    Warsztat z dobrostanu emocjonalnego
    Warsztat przygotowany przez Stowarzyszenie Haja poprowadzą Hanna Franczak - coach, certyfikowana trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i mediatorka sądowa oraz Monika Zaremba - edukatorka, trenerka komunikacji empatycznej i mediatorka.
    Podczas spotkania uczestniczki porozmawiają o odzyskiwaniu sprawczości, budowaniu pewności siebie, stawianiu granic oraz radzeniu sobie z perfekcjonizmem i syndromem oszustki. Warsztat będzie okazją do refleksji nad własnym potencjałem oraz wzmacniania dobrostanu psychicznego i odporności emocjonalnej.

    15:15-15:30
    Podsumowanie warsztatów - inspiracje i rekomendacje
    Prezentacja najważniejszych wniosków, refleksji oraz rekomendacji wypracowanych podczas warsztatów.

    15:30-16:00
    Podziękowanie i podsumowanie Forum
    Podsumowanie całego wydarzenia, wspólna refleksja nad tematami poruszanymi podczas Forum oraz podziękowanie uczestniczkom, prelegentkom i partnerom za współtworzenie pierwszej edycji wydarzenia.

    Wyspa Bolko
    17:00-19:00
    Warsztaty uważności w naturze (obowiązują zapisy: radakobiet@um.opole.pl)

    Warsztaty poprowadzi Katarzyna Wysada - psycholożka oraz certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych. Spotkanie będzie okazją do zatrzymania się na chwilę, zwolnienia tempa i skierowania uwagi na to, co dzieje się tu i teraz.
    W otoczeniu natury uczestniczki poznają proste techniki mindfulness, ćwiczenia oddechowe oraz metody wspierające redukcję stresu, poprawę samopoczucia i budowanie wewnętrznej równowagi. Warsztat pozwoli doświadczyć kontaktu z przyrodą wszystkimi zmysłami i odnaleźć przestrzeń do wyciszenia.

    od 19:00
    Piknik integracyjny z Radą Kobiet w Opolu
    "Babie Lato na Bolko"

    Zwieńczeniem Forum będzie wspólny piknik integracyjny na polanie obok LABY na Wyspie Bolko. W swobodnej atmosferze uczestniczki i uczestnicy będą mogli spędzić letni wieczór na świeżym powietrzu, przy rozmowach, lekkiej muzyce i poczęstunku.
    Przynieś koc, dobry humor i grono przyjaciół. Organizatorzy zapewniają poczęstunek, ale jak na prawdziwy piknik przystało - można zabrać ze sobą coś, czym będzie można podzielić się z innymi.
    To doskonała okazja do integracji, nawiązywania nowych znajomości oraz wspólnego celebrowania idei Forum Kobiet w nieformalnej i przyjaznej atmosferze.

    Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
    Partnerami wydarzenia są Rada Kobiet w Opolu, Urban Lab Opole, Europe Direct Opole, Stowarzyszenie Haja oraz Opolski Związek Piłki Nożnej.

    I Forum Kobiet w Opolu