października
2023
NIEDZIELA
wstęp:
wstęp wolny
start imprezy:
00:00
rezerwacje:
BRAK INFORMACJI
_____________________________
SPOTLIGHT
wydarzenie specjalne:
08.10.2023 / niedziela / 16:00
Galeria Sztuki Współczesnej / wstęp wolny
Pokaz filmów krótkometrażowych Spotlight
Spotlight jest całotygodniową, innowacyjną szkołą letnią skupioną na praktyce. Swój program dedykuje analizie potencjału filmu dokumentalnego w badaniach z zakresu nauk społecznych. W 2022 roku Opole gościło dwunastu uczestników z dziesięciu różnych krajów, którzy zagłębili się w różnorodne tematy m.in. w obrębie istoty muzyki, sztuki publicznej w Opolu, migracji, tworzenia oraz przynależności do miejsca. Natomiast, w bieżącym roku dzielnica Budapesztu - Józsefváros przyjęła dziesięciu uczestników z dziewięciu różnych krajów. Studenci wybierali jeden z kilku szeroko pojmowanych tematów: zrównoważony rozwój, migracja, mieszkalnictwo oraz stan demokracji.
Podczas projekcji zostanie zaprezentowane sześć filmów - dwa z 2022 roku oraz cztery z 2023. Razem tworzą one fascynujący i niekonwencjonalny obraz miast oraz ich mieszkańców. Na ekranie ujrzymy unikalne spotkanie sztuki z nauką, które będzie okazją do odkrycia bogatego dziedzictwa historycznego, audiosfery sąsiedztwa i niezliczonych mikrohistorii społeczności obu miast oraz ich relacji z przestrzenią miejską.
_____________________________
LUISA MARIANI
wydarzenie specjalne:
08.10.2023 / niedziela / 18:00
Galeria Sztuki Współczesnej / wstęp wolny
Pokaz filmu: Maree della Memoria - Tides of Memory oraz spotkanie z Marią Luisą Mariani, Janem Kozaczukiem i Marco Angelini
"Maree della Memoria - Tides of Memory" to ponadczasowa emocjonalna i duchowa podróż na tle Wiecznego Miasta, opowiedziana od jego początków do dnia dzisiejszego na bulwarach Lungotevere poprzez sztukę Williama Kentridge'a w jego monumentalnym dziele "Triumfy i lamenty" i nowoczesną biomorficzną/organiczną abstrakcyjną sztukę włosko-polskiego artysty Marco Angeliniego. Film przedstawia ciekawe i intrygujące miejsca Rzymu, w którym pojawia się korowód dziwacznych postaci. Role interpretowane są przez międzynarodową obsadę 20 aktorów, którzy wprowadzają nas w historie z życia wzięte, podkreślając kluczowe tematy: od różnorodności tradycji i religii (w przejmującej historii miłosnej między Lianem, chińskim chłopcem i Abir, egipską dziewczyną), do wykluczenia (w udręce Robina, króla Romów mieszkającego nad brzegami Tybru) i emigracji (Simon, młody włoski aktor próbujący zbudować przyszłość w Londynie) poprzez Art and Memory/ Sztuka i Pamięć (okiem dwóch współczesnych artystów, Williama Kentridge'a i Marco Angeliniego) oraz Syndrom Stendhala (historia trzech młodych kobiet w galerii sztuki zdominowanych wypartymi namiętnościami i marzeniami z przeszłości, które zachęcają je do popełnienia grabieży artystycznych obiektów). W rozmowie Luisy Mariani z polskim aktorem Janem Kozaczukiem ujawniają się najskrytsze pragnienia człowieka: gdzie można znaleźć przestrzeń, w której czas ma sens, by na nowo odkryć przeszłość.
_____________________________
CICHA ZIEMIA
reż. Aga Woszczyńska / Polska, Czechy, Włochy 2021 / 113 min.
Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans (fantastycznie uchwycony w zdjęciach Bartosza Świniarskiego, operatora "Niepamięci" Christosa Nikou). Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością - do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.
Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego "Wielkiego błękitu".
pokaz festiwalowy:
11.10.2023 / środa / 19:00
Politechnika Opolska ul. Mikołajczyka / wstęp wolny
_____________________________
W TRÓJKĄCIE
reż. Ruben Östlund / Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy 2022 / 150 min.
"W trójkącie" to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy występ Woody'ego Harrelsona!) - tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.
Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm - a raczej kałszkwał - sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda ("Turysta", "The Square"), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!
pokaz festiwalowy:
14.10.2023 / sobota / 20:00
Lellek Opole, ul. Opolska 2c
wydarzenie towarzyszące, wstęp wolny, kino samochodowe
Pełny program 21. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy>>