października
2023
NIEDZIELA
wstęp:
wstęp wolny
start imprezy:
00:00
rezerwacje:
www.ncpp.opole.pl
reż. Alisa Kovalenko / Ukraina, Polska, Francja 2023 / 100 min.
W filmie śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z nudą i licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości i drogi życiowej. Jednak ta piątka znajduje się w Donbasie, gdzie od lat trwa wojna. Nie dość, że region został spustoszony gospodarczo, to jeszcze w oddali - a czasem zupełnie blisko - nieustannie toczą się walki. Młodzież miota się i zmaga z rzeczywistością, starając się odnaleźć poprzez rysunek, fotografię, muzykę, a przede wszystkim - przyjaźń. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, bawią się w zrujnowanych domach, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Gdy marzą o ucieczce, pojawia się niespodziewana propozycja. Mogą odwiedzić Nepal i wędrować przez podnóża Himalajów. Trenują intensywnie, by zrealizować marzenie. Dokumentują wysiłki w dziennikach wideo. W miarę pogarszania się sytuacji w Ukrainie, pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Czy nadzieje i plany tych młodych ludzi się spełnią?
pokaz festiwalowy + spotkanie z twórcami:
08.10.2023 / niedziela / 18:00
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
____________________________________________
SKĄD DOKĄD
reż. Maciej Hamela / Polska 2023 / 85 min.
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. "Skąd dokąd" to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim "skąd" (?????? / zvidky) i "dokąd" (???? / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.
pokaz festiwalowy:
09.10.2023 / poniedziałek / 18:00
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny
_______________________________________________
REWOLUCJA 21
reż. Martyna Peszko / Polska 2022 / 53 min.
W filmie poznajemy Teatr 21 - profesjonalną grupę teatralną działającą od 17 lat w Warszawie, założoną przez Justynę Sobczyk - pedagożkę teatru i reżyserkę. Tworzą go aktorzy żyjący z Zespołem Downa. Zaczynają pracę nad nowym spektaklem pod tytułem "Rewolucja, której nie było". Biorą na warsztat protest osób z niepełnosprawnościami w polskim Sejmie. Do pracy nad spektaklem zostali zaproszeni również pełnosprawni aktorzy. Taryfy ulgowej nie ma tu dla nikogo. Od każdego aktora wymagane jest absolutne zaangażowanie i każdy jest traktowany na równi. Model pracy w Teatrze 21 jest nowatorski. Podczas prób praca polega na improwizacjach aktorskich na zadany przez reżyserkę temat: rewolucji, seksualności, samodzielności, kabaretu politycznego czy rehabilitacji. Towarzyszy temu muzyka na żywo tworzona przez zespół POKUSA. Praca wzbudza gorące dyskusje aktorów na temat nagości, zaangażowania teatru w politykę, granic prywatności i odwagi do ośmieszenia się na scenie.
pokaz festiwalowy + spotkanie z twórcami:
09.10.2023 / poniedziałek / 20:00
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki / wstęp wolny