Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Kino Meduza

    zaprasza na:

    KONKURS GŁÓWNY - BLOK IV - 21. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy w Kinie Meduza

    11

    października

    2023

    ŚRODA

    ul. Oleska 45 Opole 45-222
    693 365 542
    Kino Meduza
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    18:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    21. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy w Kinie Meduza
    KONKURS GŁÓWNY - BLOK IV
    Pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych:
    8.10.2023 / niedziela / 20:00
    11.10.2023 / środa / 18:00
    Kino Meduza / wstęp wolny
    Blok IV, czas trwania: 122'



    1. Do raju, reż. Marta Szymanek (fabuła), 23'18''
    Pogranicze UE. 17-nastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanej wódki i papierosów. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia skończyć ze sobą. Na uboczu, w leśnej scenerii próbuje zagazować się w aucie. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski Uchodźca. Młody i nieustępliwy mężczyzna, w kontraście do dziewczyny z całych sił walczy o przetrwanie.


    2. Ballada Kyczyjewska, reż. Piotr Kamiński (fabuła), 19'56''
    W czasie wojny, we wschodniej Ukrainie, Dmytro, 50-letni wolontariusz przewozi środki humanitarne do Kyczejewa, okupowanego przez rosyjskie wojska miasta. Przekupuje on rosyjskiego żołnierza, by wywieźć Daszę z jej córką, 10-letnią Poliną i dowieźć je do najbliższego dworca.


    3. Two Shores, reż. Mateusz Subieta, Ewa Rodart (fabuła), 26'
    "Anna Maria smutną ma twarz, Anna Maria wciąż patrzy w dal" - słowa ballady Czerwonych Gitar towarzyszą bohaterce filmu, która przyjeżdża z Polski do Nowego Jorku, żeby zmierzyć się z duchami przeszłości. Nowe fakty zmuszają ją do weryfikacji własnych wspomnień. Opowieść ukazana w "Two shores" poetycko opowiada o częstych losach polskich rodzin okresu PRL-u, ale przecież te historie przekraczają granice jednego państwa i epoki. Film delikatnie dotyka tego, co najboleśniejsze i co nas kształtuje, jednocześnie nie jest też pozbawiony intrygującej, niemal dokumentalnej obserwacji ulic metropolii, w której miesza się wiele kultur i historii. Kino poruszające, subtelne, szczere.


    4. Przystanek, reż. Mariusz Biernacki (dokument), 21'

    Chleb, zupa i herbata - podstawowy posiłek rozwożony przez Roberta, Witka i Adama, pozwala przetrwać zimę, najbardziej potrzebującym mieszkańcom Łodzi.

    Dla mieszkańców ośrodka dla bezdomnych, wieczorne przejazdy są okazją do spotkań i ucieczką od monotonii panującej w ośrodku. Film "Przystanek" jest opowieścią o ludziach, którzy próbują znaleźć odrobinę ciepła w szorstkim, zimnym i brutalnym świecie osób żyjących na marginesie społeczeństwa.


    5. Nowa symfonia, reż. Mateusz Żegliński (dokument), 22'
    Portret dyrygenta perfekcjonisty, który mierzy się ze swoją traumą.


    6. Brak, reż. Paweł Prewencki (animacja), 10'45''
    Film opowiada o zmaganiu się z bólem i cierpieniem. Dotyka bardzo osobistych doświadczeń. Jest opowieścią o samotności, gniewie i żalu dotykającym rodziców, którzy tracą dziecko. Jest indywidualną i emocjonalną wizualizacją świata, w którym żyją osoby pogrążone w żałobie. Opowiada o zdarzeniu, na które nikt nie jest przygotowany, a znany nam do tej chwili "katalog" reakcji staje się bezużyteczny.


    7. Porządki miłości, reż. Agnieszka Popińska (animmacja), 4'53''
    Autoanaliza autorki, na temat relacji z ojcem, w kontekście dramatycznych wydarzeń rodzinnych.