września
2023
NIEDZIELA
wstęp:
wstęp wolny - tel. 77 443 17 54
start imprezy:
15:00
rezerwacje:
BRAK INFORMACJI
Zapraszamy na kolejne edukacyjno-warsztatowe spotkanie z cyklu "Muzeum na zielono", którego tematem będzie tzw. projektowanie biofilne (biophilic design). Po raz kolejny porozmawiamy m.in. o kwestiach związanych z ochroną środowiska i stworzymy prace z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu, generując jak najmniej odpadów.
Nie od dziś wiadomo, że rośliny hodowane w domu lub mieszkaniu są synonimem komfortu, kojarzą się z domową harmonią i bezpieczeństwem. Wiąże się z tym pojęcie biofilii, które w najbardziej podstawowym rozumieniu odsyła nas do miłości do przyrody, do ludzkiej tęsknoty za naturą, do chęci otaczania się nią i przebywania w jej pobliżu.
Dlaczego rośliny mają na nas kojący wpływ? Co to znaczy być biofilem? Czy byli nimi artyści tacy jak Artur Nacht-Samborski czy Jacek Sienicki, którzy konsekwentnie malowali fikusy - rośliny doniczkowe, którymi się otaczali? Podczas zajęć porozmawiamy przede wszystkim o popularnej dziś w świecie architektów, projektantów wnętrz oraz florystów koncepcji projektowania biofilicznego, która opiera się na wykorzystaniu elementów przyrody we wnętrzach do łagodzenia stresu, stymulowania regeneracji organizmu i poprawiania ogólnego stanu zdrowia. Czas wypełnią nam także rozmowy o roślinach najbardziej odpowiednich do wnętrz, jak również wykonywania kompozycji z roślin w doniczkach w duchu biophilic design.
--------------------------------------------
Temat: Biofilia. Rośliny i wnętrza
Prowadzenie: Monika Bębenek
Termin: 17.09.2023 (niedziela), godz. 15.00
WSTĘP WOLNY - obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54, od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy do 15.09.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator, ale uwaga - zachęcamy do zabrania z domu na zajęcia ulubionej rośliny doniczkowej.
Monika Bębenek - floral art designer and therapist, czyli kwiatowa designerka w nurcie eko, mistrzyni florystyki, wicemistrzyni Polski w układaniu kwiatów z 2005 roku. Od 24 lat jest właścicielką kwiaciarni Zielona Gęś w Opolu. Z zamiłowana nauczycielka florystyki - od 14 lat prowadzi szkołę florystyczną Kwitnące Horyzonty. Zajmuje się też uwalnianiem blokad emocjonalnych przy użyciu roślin
Pełna charyzmy i wewnętrznej energii, w kwiatach lubi nieidealność, ulotność i delikatność. Warto identyfikować się z roślinnym środowiskiem, warto jest mieć przyrodę wokół siebie i ją celebrować, obserwować zmiany, jakie w niej zachodzą. Czas covidowy pokazał, jak bardzo rośliny są nam potrzebne, jak wiele radości mogą nam dać. Wprowadzajmy rośliny do swoich wnętrza, a odwdzięczą się nam w dwójnasób.