Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Muzeum Śląska Opolskiego

    zaprasza na:

    W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech - wystawa czasowa

    17

    lutego

    2023

    PIĄTEK

    ul. św. Wojciecha 13, 45-023 Opole
    77 453 66 77
    Muzeum Śląska Opolskiego
    Ceny biletów

    wstęp:

    BRAK INFORMACJI

    Start imprezy

    start imprezy:

    11:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    BRAK INFORMACJI

    17 lutego o godzinie 14:00 zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej w całości Związkowi Polaków w Niemczech. Wernisaż poprzedzi sesji popularno-naukowej z udziałem historyków z Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Państwowego w Opolu.

    Wszystkie prezentowane na wystawie oryginalne zabytki stanowią własność Muzeum Śląska Opolskiego.
    Mamy nadzieję, że wystawa stanowić będzie świetną edukację historyczną dla wszystkich zwiedzających Muzeum Śląska Opolskiego, a szczególnie dla młodych odbiorców. Przy okazji otwarcia ekspozycji planujemy organizację jednodniowej sesji popularno-naukowej z udziałem historyków z Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Państwowego w Opolu. Będzie nosiła tytuł: "Mniejszość polska w Prowincji Górnośląskiej między wojnami".

    Program sesji, początek godz. 11:00
    1. Dr Przemysław Jagieła (Archiwum Państwowe w Opolu) - Polska spółdzielczość rolnicza w świetle akt niemieckich władz administracyjnych i bezpieczeństwa w Prowincji Górnośląskiej.
    2. Dr Aleksandra Starczewska -Wojnar (Archiwum Państwowe w Opolu) - Dzielnica I Związku Polaków w Niemczech w świetle tajnych raportów władz w Prowincji Górnośląskiej.
    3. Dr hab. Adriana Dawid , prof. UO (Uniwersytet Opolski) - "Rola prasy w działalności Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech".
    4. Dr hab. Grzegorz Bębnik (Instytut Pamięci Narodowej - Katowice) - Represje wobec działaczy I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech w przededniu i po wybuchu II wojny światowej.

    Sprawdź szczegóły